Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 188 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 188 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 188 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 188 Cevabı

Yukarıdaki haritada 1850 yılında Avrupa’nın ilk sanayi alanları ve ilk kurulan demir yolları gösterilmiştir. Haritayı inceleyip aşağıdaki soruların cevaplarını arkadaşlarınızla tartışınız.

1. Avrupa’daki ilk sanayi alanları hangi ülkelerde yoğunlaşmıştır? Nedenleriyle tartışınız.

  • Cevap: Sanayi Devrimi ilk olarak Birleşik Krallık’ta gerçekleşmiştir. İngiltere üzerinden bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Buharlı makinelerin gücü endüstriyel üretimin yaşanmasında ve teknolojinin gelişmesinde önemli bir yere sahip olmuştur. İnsan gücüne olan ihtiyaç ve ham madde ihtiyacı oluşmuştur. Pazar ihtiyacının da ortaya çıkması yeni ticari yolların elde edilmesi amacıyla savaşlara neden olmuştur.Avrupa’da ilk sanayi şehri olarak kurulan şehir Manchester olarak tarihe geçmiştir. Almanya’da ise daha çok şehirlerin bourg olarak sanayi şehirleri olması söz konusu olmuştur. Avrupa üzerinden yayılan Sanayi Devrimi, bütün dünyayı kısa süre içinde etkisi altına alarak işçi sınıflarının oluşmasında etkili olmuştur ve hukuki hakların elde edilmesi de gündeme gelmiştir.

2. Bu yıllarda Avrupa’da en yoğun demir yolu ağı hangi ülkededir? Bu durumun nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: 1850 yılında Avrupa’da en yoğun demir yolu ağı, sanayi devriminin başladığı yer olan İngiltere’dir. Sanayi devrimi ve makineleşme sonucunda artan üretim, yeni pazar arayışları da doğurmuştur. Buharlı trenin inşası ile, üretilen maddeler demir yolu sayesinde taşınmıştır.İngiltere sahip olduğu geniş demir yolu ağı ile ürettiği maddeleri ülke içinde dağıtmıştır. Öyle ki, yeni şehirleşmeler demir yolu ağlarının etrafında konuşlandırılmıştır.
Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap