Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı

1. Sanayi Devrimi, Avrupa ülkelerinin ekonomik gelişimini nasıl etkilemiştir? Araştırınız.

 • Cevap:  Endüstri Devrimi olarak tarihe geçen ve Sanayi Devrimi olarak bilen inkılap ilk başlarda 18. yüzyılda başlayarak bütün dünyaya yayılmıştır. Birleşik Krallık’ta yaşanan sanayi inkılabı bütün Avrupa’da ve dünyada ekonomik olarak büyük akisler meydana getirmiştir.Sanayi Devrimi, Avrupa ülkelerinde işçi ve patron sınıfın oluşmasını, üretimin artmasını, ekonominin gelişmesini, sanayiye bağlı nüfusun artmasını, sanayi şehirlerinin kurulmasını sağlamıştır. Buhar gücünün makineleşmeyi arttırması özellikle gemi sanayisinin de gelişmesini sağlamıştır. Bu bakımdan silahlanma ve insan gücüne olan ihtiyaç da gün geçtikçe artmıştır. Sanayi Devrimi, bütün dünyayı etkisi altına alan bir devrim olarak sosyal devlet, sosyal kurumlar, işçi sınıfı ve sınıf ayrılıkları gibi konuların gündeme gelmesinde etkili olmuştur.

2. Bir ülkenin ekonomik açıdan kalkınması, tarımsal üretim değerlerini etkiler mi? Araştırınız.

 • Cevap:  Bir ülkede ekonomik kalkınma yer altı ve yer üstü doğal kaynaklara göre şekillenmektedir. Bir ülkenin doğal kaynakları dışa bağımlılığını etkilemektedir. Üretim ve pazar dengesindeki artış ekonomik olarak doğal kaynakların işlenebilirliğine bağlıdır. Bu bakımdan tarım bir ülkenin ekonomik açıdan kalkınmasında oldukça önemlidir.Tarımda üretim için sulama, toprak verimliliği, yeryüzü şekilleri, iklim, gübreleme, ilaçlama gibi doğal ve yapay etkenler söz konusu olmaktadır. Tarım bu bakımdan ülkenin ekonomik açıdan kalkınmasını sağlar. Ekonomik kalkınma üretim ve verimliliğe göre değişmektedir. Ham madde, kaynak ve pazar ihtiyacının iç ve dış sahada şekillenmesi de ekonomiyi hareketli kılar.

3. Türkiye’nin üyesi olduğu bölgesel ve küresel ölçekteki siyasi, askerî ve ekonomik örgütler hangileridir? Bu örgütler hangi amaçla kurulmuştur? Araştırınız.

 • Cevap:Dünya üzerinde insanlığı derinden etkileyen olaylar sonucunda birlik ve beraberliğin sağlanması, barış ve huzur ortamının temin edilmesi, ahlaki değerlerin ve hukuk kurallarının korunması, adaletin sağlanması, din ve vicdan özgürlüğünün kazanılması için birçok kurum ve kuruluş uluslararası düzeyde bir örgüt biçiminde kurulmuştur. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dünya siyasetinde etkin ve birçok ülke tarafından varlığı kabul edilen örgütler bulunmakta ve dünyanın yönetilmesinde etkin rol oynamaktadır.

  Türkiye’nin üyesi olduğu bölgesel ve küresel ölçekteki örgütler şu şekildedir:

  *NATO (Kuzey Atlantik Paktı)

  *AGİT (Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı)

  *EİT (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı)

  *G-20 (Ekonomisi Gelişmiş ve Gelişmekte Olan 20 Ülke)

  *OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)

  *KEİ (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü)

  *D-8 (Gelişmekte Olan 8 İslam Ülkesi)

  *İKÖ (İslam Konferansı Örgütü)

  *AK (Avrupa Konseyi)

  *BM (Birleşmiş Milletler

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap