Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 172 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

Çalışmanın Adı: ORTAK MİRASIMIZ
Hazırlama süresi: 1 hafta
Kişi sayısı: Bu performans görevini, kendinizin ya da öğretmeninizin belirlediği 2 veya 3 kişilik bir grup oluşturarak yerine getirmelisiniz.
Görev: Dünya’daki bir ortak miras alanının araştırılması

Çalışma Basamakları

1. Genel Ağ’dan UNESCO’nun web sayfasına girerek Dünya ortak miras alanlarından birini seçiniz.
2. Seçtiğiniz ortak miras alanının özelliklerini Genel Ağ ortamından ya da farklı kaynaklardan araştırınız. Bu bölgenin hangi doğal veya kültürel özellikleri nedeniyle ortak miras alanı olarak seçildiğini belirtiniz.
3. Seçtiğiniz ortak miras alanının konumunu harita üzerinde gösteriniz. Bu miras alanını yılda ne kadar turistin ziyaret ettiğini, bu ziyaretler esnasında miras alanının hangi bölgelerinin daha çok ilgi çektiğini araştırınız.
4. Seçtiğiniz ortak miras alanı ile ilgili fotoğraflar bulup tanıtım kartları oluşturunuz.
5. Çalışmanızı, bilimsel araştırma basamaklarına uyarak bir rapor hâline getiriniz ve hazırladığınız görsellerden de yararlanarak sınıfınızdaki diğer arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap:

Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta)

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1987
Liste Sıra No: 448

Yeri: Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Adıyaman
Kategori: Kültürel

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap