Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

Aşağıdaki tabloda, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığının 2014 yılı verilerine göre dünya birincil enerji kaynaklarının üretiminde ve tüketiminde ilk sıralarda yer alan ülkeler gösterilmiştir. Tabloları inceleyip altta verilen soruları arkadaşlarınızla cevaplayınız.

1. Dünya enerji üretiminde ilk sıralarda yer alan Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin, tüketimde de ilk sırada yer almasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Sanayinin gelişmiş olması.

2. Batı Avrupa’nın en gelişmiş üç ülkesi olan Fransa, Almanya ve İngiltere’nin ürettiklerinden üç kat daha fazla enerji tüketmelerinin nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Sanayi üretiminin gelişmiş olması, refah seviyesinin yüksek olması.

3. Bu ülkelerden hangilerinin dış ticaretinde enerji ithalatı, hangilerinde enerji ihracatı önemli bir pay tutar? Bu yargıya tablodaki hangi verileri kullanarak ulaştınız?

  • Cevap: Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkeler enerji ihtiyacını ithalat yoluyla karşılar.  Bu ülkelerde enerji kaynakları fazla bulunmadığından, sanayide kullanılacak enerji ihtiyacını ithalattan karşılar. Suudi Arabistan gibi sanayisi gelişmemiş ülkelerde enerji üretimi fazla olmasına rağmen sanayisi gelişmediği için ihracatında enerji kaynakları önemli bir yer tutar.
Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap