Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 148 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları

1. Kültür nedir? Hangi unsurlardan meydana gelir? Türk kültürünün belirgin özellikleri nelerdir? Araştırınız.

Kültür: Kültür kavramı çok geniş bir kapsama sahiptir. Bu kavram, özellikle sosyologlar tarafından çok farklı şekillerde tanımlanmakla birlikte, vurgulanan temel nokta kültürün bir grup insanın ortak yaşam tarzı olduğudur. Daha kapsamlı bir tanımlama yapacak olursak kültür; tarihsel ve toplumsal gelişim süreci içerisinde oluşturulan maddi (somut) ve manevi (soyut) değerlerin bütünüdür. Kültürün bir diğer özelliği ise yazılı, görsel ya da sözlü iletişimle nesilden nesile aktarılmasıdır.

Kültür hangi unsurlardan meydana gelir

Türk kültürünün belirgin özellikleri nelerdir:

– Türk kültürü çok eskilere dayanır, yani köklüdür.
– Eskiden gelen göçebe hayatın etkileri günümüzdeki yerleşik hayat içerisinde görülmektedir.
– Pek çok millet ile tarih boyunca etkileşim içinde olduğundan diğer kültürlerden izler içerir.
– Geniş coğrafyalara yayılmış olduğundan Türkler, diğer kültürlere katkıda bulunmuştur.
– Dedelerin isimlerinin çocuklara verilmesi adetlerdendir.
– İnsanların sıfatları ve lakapları olur.
– Yiğitlik ve ahlak en önemli kavramlardan olup erkeğe belli görevlerin düştüğü toplumsal bir kanıdır. Büyüklere saygı her zaman çok önemlidir.
– Vatansever ve misafirperver olmak Türklerin en temel özelliklerindendir. Türk kültürü hoşgörülü ve saygılı olmayı gerektirir.

2. Ülkeler arası ticarette ham madde – pazar ilişkisinin önemini araştırınız.

Bir ürünün ticaretinin gerçekleşmesinde üç önemli unsur rol oynar. Örneğin temel gıdalarımızdan biri olan ekmeğin ticareti yapılacaksa bunun için öncelikle ham maddeye yani buğdaya ihtiyaç vardır. Ancak buğdayı ham hâlde tüketmek mümkün değildir. Buğdaydan önce un, sonra da ekmek elde edilmesi için ikinci aşamaya yani üretime geçilmesi gerekir. Üretilen ekmekten kâr elde edebilmek için bu ürünün, tüketimin fazla olduğu yerlere ulaştırılması gerekir. Tüketimin gerçekleştiği bu yerler, pazar olarak ifade edilir. Ticaretin bu üç unsuru arasında sıkı bir ilişki söz konusudur. Bu unsurlardan biri olmadan ticaret faaliyetinin gerçekleşmesi beklenemez. Örneğin, ham madde yoksa üretim ve tüketim de yoktur. Tüketim yani pazar yoksa ham maddenin elde edilmesine ve üretime de gerek yoktur.

3. Yeryüzünde ilk çağlardan günümüze kadar ulaşan önemli turistik değerler hangileridir? Araştırınız.

Dünya Kültür Mirası Alanları anıtlar, binalar, kaleler, şatolar, tarihî ve dinî yapılar, tarihî şehir merkezleri ile antik şehirler gibi beşerî unsurlardan oluşur. Dünya’nın tanınmış kültür mirası alanlarından bazıları Hindistan’daki Taj Mahal (Fotoğraf Itza (Çiçen İtza) Piramitleri, Kamboçya’daki Angkor Tapınakları, Rusya’daki St. Petersburg (Sen
Petersburg) Bazilikası, Çin Seddi, Bangladeş’teki Bagerhat Camisi’dir. Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Alanları ise İstanbul Tarihî Yarımadası, Divriği Ulu Cami, Hattuşaş Antik Kenti, Nemrut Dağı Heykelleri, Letoon Antik Kenti, Safranbolu Tarihî Kent Merkezi ve Evleri, Truva Antik Kenti, Selimiye Camisi, Çatalhöyük, Bursa Cumalıkızık Köyü, Diyarbakır Surları, Ani Harabeleri, Perge ve Efes Antik Kentleridir.

Dünya Doğal Miras Alanları ormanlar, göller, nehirler, adalar ve dağlar ile nesli tükenmeye yüz tutmuş bitkiler ve hayvanların yaşadığı bölgelerden oluşur. Dünya’nın önemli doğal miras alanlarından bazıları, Arjantin’deki İguazu Çağlayanları (Fotoğraf 5.6) ile Los Glaciares (Los Gılasiyares) Buzulları, Avustralya’daki Uluru Kayası, Büyük Bariyer Mercan Resifi ile Tasmanya Adası, Ekvador’a bağlı Galapagos Adası, Norveç’teki Geiranger Fiyordu, Rusya’daki Kamçatka Volkanik Dağları ve Malavi’deki Malavi Gölü’dür.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap