Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61

İşlevsel özelliklerinden dolayı küresel etkiye sahip olan şehirlerden biri de Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Şehrin bulunduğu yerleşim alanı, antik çağlardan XVI. yüzyılın sonlarına kadar Edo adında yaklaşık 100 evli küçük bir balıkçı kasabasından oluşmaktaydı. 1868 yılında Japon imparatorluğu tarafından şehrin ele geçirilmesiyle başkent buraya taşınmış ve şehrin adı “Doğunun Başkenti” anlamına gelen Tokyo olarak değiştirilmiştir.

Şehir, askerî feodal yönetimin olduğu dönemde (XVII ve XVIII. yy.) olağanüstü bir gelişme göstermiştir. Bugünkü Tokyo’nun temellerinin atıldığı bu dönemin ardından Pekin’den sonra dünyanın en büyük şehri unvanını elde etmiştir. XIX. yüzyılın ilk yarısı sonunda nüfusu artarak 1,5 milyonu geçen Tokyo’nun gelişmesinde şehrin bir ticaret merkezi konumunda olması önemli rol oynamıştır. Bu süreçte Tokyo’da meydana gelen yangın ve depremler binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

XIX. yüzyılın sonlarına doğru Tokyo merkezli bir demir yolu hattı kurulmuştur. Ancak 1923’te meydana gelen Büyük Kanto depremi, Tokyo’da 140 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Buna rağmen ülkenin kısa sürede toparlanmasıyla Japonya’nın ilk elektrikli metro ve otobüs hatları yapılmıştır. Ginza Bölgesi’nde alışveriş merkezleri, şehrin diğer alanlarında ise sanayi bölgeleri yapılmıştır. Tüm bunlar Tokyo’nun yoğun göç alarak gelişmesini etkileyen faktörler olmuştur. 1931’de Tokyo Havaalanı, 1941’de de Tokyo Limanı açılmıştır.

1940 yılına gelindiğinde nüfusu 7,4 milyona ulaşan şehir, ABD tarafından II. Dünya Savaşı’nda atılan bombalarla yerle bir olmuştur. Büyük bir yıkıma neden olan savaşın sona ermesiyle Tokyo’nun nüfusu 3,4 milyona kadar gerilemiştir. Bu olumsuz tabloya rağmen ayağa kalkmasını bilen Japonya’da 1950’lerden sonra Tokyo, teknolojik gelişmelerle yeni sanayi faaliyetlerinin merkezi hâline gelmiştir. Bu gelişmelere bağlı olarak yoğun göç alan şehir, 1960 yılında 10 milyonu aşan bir nüfusa ulaşmıştır.

Bu artışın devam ettiği Tokyo’da, 2019 yılında ise nüfus 37 milyonu aşmıştır (Grafik 2.5).

Tokyo, 1980’lerden sonra gittikçe artan küresel ekonomik faaliyetlerin yanı sıra bilgi toplumunun ortaya çıkmasıyla ekonomik büyümede önemli aşamalar kaydetmiştir. Dünyanın en aktif büyük şehirlerinden olan Tokyo; son teknoloji, bilgi, finans, kültür ve moda gibi cazibe merkezlerinin toplandığı bir yer hâline gelmiştir. Şehir ayrıca dünyanın en büyük borsalarından biri olan Tokyo Borsası’na sahiptir. Tokyo, tüm bu özellikleri sayesinde 2016 yılında yaklaşık 12 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde dünyanın en kalabalık ve en gelişmiş şehirlerinden olan Tokyo’nun sahip olduğu işlevsel özelliklerden dolayı küresel bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür (Görsel 2.7).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!