Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 234

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 234 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 234

Dünya’nın ortalama sıcaklığı 15 °C kadardır. Bu sıcaklık, küresel iklim değişikliği ve fosil yakıtların kullanımı sonucu atmosfere daha fazla sera gazı karışmasıyla son yüzyılda ciddi anlamda artmıştır. Küresel ortalama yüzey sıcaklığı, 1906 ile 2005 yılları arasında yaklaşık 0,74 °C artış göstermiştir. 1990’lı yıllar bin yılın en sıcak on yılı, XX. yüzyıl en sıcak yüzyılı, 1998 yılı ise bin yılın en sıcak yılı olmuştur. Küresel iklim değişikliğinin tarım, orman ve bitki örtüsü, tatlı su kaynakları, deniz seviyesi, insan sağlığı ve biyoçeşitlilik üzerinde önemli etkileri vardır. Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu olayların bazıları şunlardır:

• Kutup bölgeleri ile dağların yüksek kesimlerindeki buzulların erimesi hızlanmıştır. NASA’dan elde edilen uzay görüntülerine göre 2002-2006 yılları arasında Grönland’da eriyen buz miktarının yılda 150-250 km3 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Buzulların erimesi, bölgede yaşayan başta kutup ayıları olmak üzere tüm canlıların yaşamını olumsuz etkilemektedir (Görsel 4.36).
• Kutup bölgelerindeki donmuş topraklar, sıcaklığın artması sonucu çözülmeye başlayarak binlerce yıldır bünyesinde bulunan metan gazını atmosfere bırakmaktadır.
• Küresel iklim değişikliği; akarsu, göl ve yer altı
sularına ait rezervlerin azalmasına neden olur. Azalan kaynakların ihtiyaçlar doğrultusunda daha fazla tüketilmesi sonucu çevre sorunları meydana gelir.
• Buzların erimesine bağlı olarak yetmiş yıl içerisinde deniz seviyesinin ortalama 0,48 metre yükselmesi beklenmektedir. Bu durumdan kıyıların, özellikle de Hollanda gibi ortalama yükseltisi az olan ülkelerin daha fazla etkileneceği tahmin edilmektedir. Deniz seviyesindeki yükselmenin sel ve taşkınlara, sahil bölgelerinde erozyon artışına ve toprak kaybına neden olacağı beklenen diğer olumsuzluklardır.
• Küresel iklim değişikliği ile oluşan sıcaklık artışı, başta çocuk ve yaşlılar olmak üzere insan sağlığını tehdit etmektedir. Örneğin 2003 yılında Güney ve Batı Avrupa’da sıcak hava dalgasının etkisiyle çoğunluğu yaşlı olmak üzere 20 000 kişi hayatını kaybetmiştir. Ayrıca artan sıcaklıklar, salgın hastalıkların daha hızlı yayılmasına neden olmaktadır.
• Küresel iklim değişikliği ile artan sıcaklıklar ve yağış rejiminde oluşan düzensizlikler tarımsal üretimi olumsuz etkiler. Buna bağlı olarak tarım ürünlerinin fiyatı artar. Bu ürünlerin ithalatçısı olan ülkeler mevcut durumdan daha fazla etkilenir ve artan fiyatlar sonucu refah seviyesinde düşüşler yaşanır.
• Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak sel, kasırga, fırtına, orman yangınları gibi afetler daha sık yaşanır (Görsel 4.37). Örneğin 2011 yılında dünya genelinde 820 büyük afet yaşanmışken bu sayı 2013’te 880, 2015’te ise 1060’a yükselmiştir.

Küresel iklim değişikliği, özellikle orman alanları üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır.

Örneğin ağaçlar, zararlı böceklerden korunma adına reçine salgısı salgılama şeklinde bir savunma mekanizmasıyla donatılmıştır. Ancak artan sıcaklıklar nedeniyle ağaçlar, bu savunma mekanizmasını yeterince kullanamamaktadır.

Bu nedenle artan zararlı böcek sayısı, orman sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca artan sıcaklıklara bağlı olarak orman yangınlarının sayısı ve etki alanları rekor seviyelere ulaşmıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 234 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!