Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 227

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 227 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 227

Jeotermal enerji, yer kabuğunun derinliklerinde magmanın etkisiyle ısınan suların yeryüzüne çıkmasıyla oluşur (Görsel 4.20). Düşük maliyetli olması ve çevreye zarar vermemesinden dolayı ülkelerin coğrafi yapıları çerçevesinde yaygın bir şekilde istifade edilen enerji türüdür. İklim koşullarından etkilenmemesi, jeotermal enerjinin diğer yenilenebilir enerji türlerine göre sahip olduğu en önemli avantajdır. Dünyadaki toplam enerji üretiminin yaklaşık %0,04’ü jeotermal enerjiden karşılanmaktadır. Ulusal Enerji Ajansı’nın yaptığı araştırmalara göre önümüzdeki otuz yılda bu oranın %3,5’e çıkacağı öngörülmektedir. Dünyada jeotermal enerji potansiyeli bakımından ilk sırada yer alan ABDyi sırasıyla Filipinler, Endonezya ve Meksika takip etmektedir. Türkiye ise sahip olduğu jeotermal enerji potansiyeli bakımından sekizinci sıradadır. Bu enerjinin kaynağı olan sıcak sular, aynı zamanda içerdiği minerallerden dolayı sağlık turizminde de kullanılmaktadır.

OKUMA PARÇASI

EVDE ENERJİ TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Dünyadaki enerji kaynaklarının hızla tükenmesine rağmen insanların büyük bölümü üzerine düşen görevin farkında değildir. Herkes belli kurallara uyduğu takdirde enerji tüketim en az düzeye indirgenebilir. Önemli olan sorumluluk sahibi olabilmektir. İşte, evinizde hatta bulunduğunuz her yerde enerji tasarrufu ile ilgili dikkat etmeniz gereken önemli ipuçları şunlardır:

Cihazlarınızın Fişinin Çekilmesi: Evinizde bulunan elektrikli eşyaların kullanmadığınız zamanlarda mutlaka fişini prizden çekin. Ya da kablolarda bulunan açma-kapama düğmesini kapanır duruma getirin. Çünkü kullanılmasa dahi elektrikte bulunan prizler elektrik tüketir.
Aydınlatma: Daha uzun dayanan ve elektrik tüketimi az olan ampuller seçmek gerekir. Gündüz mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanın. Odadan ayrıldığınız zaman lambaları kapatın. Kirli ve tozlu lambalar, yüzde 25 daha fazla enerji tüketimi sağlar. Lambaların daha iyi çalışması için onları kuru bezle silin. Islak bezle sildiğiniz lambalar daha fazla enerji harcanmasına neden olur.

Isıtıcılar: Evde bulunmayacaksanız ısıtıcınızın ya da radyatörünüzün vanasını kapalı konuma getirin. Isıtıcınızın ya da radyatörünüzün önüne kesinlikle eşya koymayın. Çünkü önüne koyduğunuz eşya, ısının evinize yayılmasını engeller. Kışın radyatörünüzün üstünde çamaşır kurutmamaya özen gösterin. Güneşli havalarda perdelerinizin temiz olmasına dikkat ederek evinizin kolayca ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Yalıtım: Kapı ve pencere kenarlarında bulunan çatlak ve yarıkları kapatın. Odanızın kapı altı, pencere kenarları gibi soğuk hava giren yerleri tespit edip, çeşitli yalıtım sistemleri ile kapayarak sıcak havanın içeride kalmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı: Buzdolabına koymadan önce yemeklerinizin soğumasını bekleyin. Buzdolabınıza ait kapıların havayı sızdırmayan özellikte olmasına dikkat edin. Dolabın altında ve arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlenmeyen bobinlerin yüzde 25 oranında daha fazla enerji tüketimine neden olacağını unutmayın. Derin dondurucudan alacağınız bir buz parçasını dolabınızın ortasına koyarak enerji tasarrufuna yüzde 5’e kadar katkı sağlamış olursunuz. A sınıfı ve elektrik tasarruflu olan beyaz eşyaları tercih edin.
Elektrik Süpürgesi: Torbasını sık aralıklarla boşaltmayı ihmal etmeyin. Mümkünse su hazneli elektrik süpürgelerini tercih edin.

Bulaşık ve Çamaşır Makinesi: Çamaşırlarınızı düşük ısıda ve kısa programlarda yıkamaya özen gösterin. Makinelerinizi tam olarak dolduğunda çalıştırın. (Basından)

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 227 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!