Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 201

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 201

Uluslararası Adalet Divanı, BM’nin başlıca yargı organı olup devletler arası problemlerle ilgilenen evrensel bir mahkemedir. Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan mahkemenin görevi, BM tarafından tanınan ülkeler arasındaki uluslararası hukuka aykırı sorunları çözmek ve BM organlarınca çözüme ulaştırılamayan uluslararası problemlere çözüm önerileri getirmektir (Görsel 3.40).

BM Sekreterliği, örgütün idari organı olmakla birlikte ilgili genel sekreteri 5 yıllığına seçilmektedir. Genel sekreter, Güvenlik Konseyi’nin önerisiyle Genel Kurul tarafından atanmasının yanı sıra örgütün çalışmasına yönelik Genel Kurula yıllık raporlar sunar. Uluslararası barış ve güvenliğin tehlikeye düşebileceğini düşündüğü herhangi bir konuyu Güvenlik Konseyi’ne taşır.

Beş ana organın dışında Birleşmiş Milletler ile ilişkilendirilen uluslararası örgütler ve bunlara bağlı uzmanlık kuruluşları bulunmaktadır. Bu kuruluşların bazıları şunlardır:

• Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)
• Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD)
• Uluslararası Para Fonu (IMF)
• Dünya Ticaret Örgütü (WTO)
• Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)
• Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)
• Dünya Sağlık Örgütü (WHO)
• Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)
• Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA)
• Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)
• Dünya Bankası (WB)
• Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)

Türkiye, son yıllarda Birleşmiş Milletler gündeminde yer alan tüm konularda aktif bir yaklaşım tarzı benimsemiş vaziyettedir. BM’ye ekonomik katkısı %0,6’dan (2012) %1’e (2018) ulaşan Türkiye, en üst donör ülkelerin yer aldığı sıralamada 25. sıradan 18. sıraya yükselmiştir. Her forumda ve mümkün olan her şekilde BM’ye desteğini genişletme yolunu tercih eden Türkiye; uluslararası barış, güvenlik, istikrar ve refaha katkıda bulunmayı taahhüt etmektedir. Türkiye; aynı zamanda insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi temel ilkeler ve değerlerin güçlendirilmesine yönelik çabalarını artırma isteğindedir.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 1969 yılında İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) adıyla İsrail’in işgali altındaki Mescidi Aksa’nın (Kudüs) yakılmasına tepki olarak kurulmuştur. Örgütün ismi 2011 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olarak değiştirilmiştir (Görsel 3.41). Merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde olan İİT’nin 57 üye ülkesi bulunmaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın amacı; İslam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak, üye ülkeler arasındaki iş birliği ve dayanışmayı güçlendirmektir. Teşkilatın kuruluşundan bu yana üyesi konumunda bulunan Türkiye, yürütülen faaliyetlere ciddi anlamda katkı sunmaktadır. Ayrıca ülkemiz, 2016-2019 yılları arasında ilgili teşkilatın dönem başkanlığını üstlenmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 201 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!