Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)

1991’de Soğuk Savaş’ın sona ermesi ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) dağılmasıyla birlikte dünyada önemli değişimler yaşanmıştır. Türkiye ile ortak tarihî ve kültürel değerlere sahip olan birçok yeni ulus devlet tarih sahnesine çıkmış ve bunların Türkiye’den büyük beklentileri olmuştur. Bu bağlamda konjonktürel olarak başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Türkiye’nin tarihî ve kültürel yönden sıkı sıkıya bağlı olduğu ülkelerle güçlü bir iş birliği geliştirmek üzere 1992 yılında Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kurulmuştur.
Dünyadaki küresel ve bölgesel düzeyde yaşanan büyük değişimler nedeniyle 2011 yılında yeniden yapılandırılan TİKA, kavuştuğu esnek ve hızlı karar alabilen yapısıyla faaliyetlerine daha güçlü şekilde devam etme imkânına kavuşmuştur.

Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi konum avantajları ve izlemiş olduğu dış politikaya bağlı olarak çalışma yapılan ülkelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. TİKA, bugün 58 Program Koordinasyon Ofisi ile 150 ülkede faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin TİKA aracılığı ile dost, kardeş ve akraba ülkelere yönelik yaptığı çalışmaların temelinde bir barış kuşağı oluşturma çabası vardır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!