Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 121 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121

Organik tarım; insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimde kimyasal girdi kullanılmayan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olan tarımsal üretim biçimidir. Bu yöntem; hava, su gibi yaşamsal kaynaklarla birlikte doğadaki dengenin korunmasını da amaçlayan bir üretim şeklidir.
Organik tarımda ürünün ekilmesinden tüketiciye ulaştırılmasına kadar yürütülen işlemlerin hiçbirinde kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmamaktadır. Bu durum, aslında toplum sağlığının korunmasına yönelik atılmış ciddi bir adımdır. Organik tarım yaygınlaştıkça tedavisi çok pahalı olan hastalıklara yakalanma oranları azalacak, dolaylı olarak ekonomi de bu durumdan olumlu etkilenecektir (Grafik 2.12).

Tarım ürünlerinin cam, plastik veya fiberglastan yapılmış, zemini üretime elverişli hâle getirilmiş özel mekânlarda yetiştirilmesine seracılık denir (Görsel 2.86). Seracılık faaliyetleri, kış sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu yerlerde oldukça ekonomik şekilde yapılabilmektedir. Türkiye’de seracılık Antalya, Mersin ve Adana gibi illerin kıyı kesimlerinde gelişmiştir. TÜİK verilerine göre 2000 yılında 3,7 milyon ton olan Türkiye’deki örtü altı sebze üretimi, 2019 yılında 8,4 milyon tona yükselmiştir. Seralarda üretilen yaklaşık 7,8 milyon ton sebzenin başlıcaları; başta domates olmak üzere biber, patlıcan, salatalık ve karpuzdur. Türkiye’de TÜİK verilerine göre 2019 yılında 622 bin ton meyve üretimi gerçekleşmiştir.

BİLGİ HAVUZU

Türkiye’de yaklaşık 30.000 dekar sera alanının jeotermal enerji ile ısıtılması mümkün iken bu oran 4.344 dekarla sınırlı kalmıştır. Bu enerji kaynağından ülkemizde en fazla Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Şanlıurfa ve Uşak gibi illerde yararlanılmaktadır. Bu kapsamda en fazla üretimi yapılan ürün ise domatestir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 121 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!