Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 118

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 118

Fındık, Türkiye’nin dünyada söz sahibi olduğu ürünlerin başında gelmektedir. Yetişme şartları, Karadeniz ikliminin özelliklerine uyum sağlamıştır. Fındık; başta Ordu, Giresun, Sakarya, Düzce, Samsun ve Trabzon olmak üzere Karadeniz’e kıyısı olan birçok ilde yetiştirilmektedir (Harita 2.12). Bu ürün; yemiş olarak tüketilmesinin yanında pastacılık, helvacılık, tatlıcılık özellikle de çikolata endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yer fıstığı; çerezlik tüketimde, yağı bisküvi, pasta, gevrek, şekerleme yapımında; küspesi hayvan yemi olarak veya suni tahta yapımında kullanılmaktadır (Görsel 2.84). Bu ürün; Adana, Osmaniye, Şırnak, Antalya, Aydın ve Kahramanmaraş’da yaygın şekilde yetiştirilir.

Soya fasulyesi; gıda maddesi, hayvan yemi ve sanayide ham madde olarak değerlendirilmektedir (Görsel 2.85). Ayrıca biodizel yakıt olarak kullanılabilmesi soya fasulyesinin önemini artırmıştır. Türkiye’de 1930’lu yıllarda Çorum çevresinde ekimine başlanan bu ürün; Adana, Mersin, Samsun, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da yaygın şekilde yetiştirilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!