Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 94

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 94

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; kıyı uzunluğu, doğal plajları, güneşlenme süresinin uzun olması ve deniz suyu sıcaklığı gibi faktörlerin etkisiyle deniz turizmi açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. Deniz turizmine yönelik faaliyetlerin geliştiği ülkemizde (özellikle Ege Denizi ve Akdeniz kıyıları) 2017 yılı itibarıyla mavi bayrağa sahip 454 plaj bulunmaktadır (Görsel 1.107). Bu değerler; turizm sezonunda yaşanan yoğunluk, bilinçsiz kullanım ve ilgisizlik gibi nedenlerden dolayı tahrip olmaktadır. Türkiye’de denizler ve kıyıların, kanalizasyon ve sanayi atıkları nedeniyle kirletilmesinin önüne geçilmelidir.

Türkiye, yat turizmi açısından çok sayıda uygun koy ve körfeze sahiptir. İzmir, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Göcek, Fethiye, Kemer ve Antalya kıyıları en donanımlı yat limanlarının (marina) bulunduğu yerlere örnek gösterilebilir (Görsel 1.108).

Türkiye, deniz tuzlası işletmeciliği açısından son derece elverişli konumdadır. Ülkemizde deniz tuzlası olarak Ayvalık ve Çamaltı tuzlaları işletilmektedir (Görsel 1.109). Türkiye’de tuz üretiminin %28’i deniz suyundan, %64’ü göllerden (Tuz Gölü, Seyfe Gölü, Palas Gölü vb.) kalan %8’lik kısmı da kaya tuzu yataklarından (Çankırı, Iğdır vb.) elde edilmektedir.

Hamsi ile Yapılan Yemek ve Aperitif Çeşitleri

Bu yemeklere fırında hamsi, hamsi buğulama, hamsi tava, hamsi pilavı, hamsi çorbası, hamsi diblesi, hamsi dolması, hamsi ekşilisi, hamsi güveç, hamsi köftesi, hamsi mücver, hamsi sarması, hamsi tatlısı, hamsi tuzlama, hamsi kiremit tava, hamsi salatası, hamsi börek, hamsili pazı, hamsili pide, hamsili mısır ekmeği, hamsili poğaça, sirkede hamsi, hamsi salamurası, çöpte hamsi ızgara vb. örnek verilebilir.

Kesin şu Fırat’ı bu yıl akmasın,
Etrafına taşıp yakıp yıkmasın.
Talihsiz babamı alıp gitmesin,
Biricik yavruları yetim etmesin.
Oy aman Fırat, zalimsin Fırat!

Yukarıda hamsi ile yapılan yemek çeşitlerini ve türküden alıntı dörtlüğü göz önünde bulundurarak su kaynaklarının sosyal ve kültürel yaşama olan etkilerini açıklayınız.

  • Cevap:

Hamsi, Karadeniz’de bol miktarda bulunan ve bölgede sıklıkla tüketilen bir balık türüdür. Bölge halkı, hamsiyi farklı yemek ve aperitif çeşitleriyle kullanarak kendine özgü bir mutfak kültürü geliştirmiştir.

Ancak, bu lezzetli balığın bol miktarda bulunabilmesi için, bölgedeki su kaynaklarının sağlıklı ve dengeli bir şekilde korunması gerekmektedir. Fırat nehrinden alıntı yapılan türküde olduğu gibi, su kaynaklarının akışının değişmesi veya kirlenmesi gibi çevresel faktörler, yerel halkın kültürel yaşamını da olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle, su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi ve korunması, bölgedeki kültürel mirasın devam etmesi için hayati önem taşımaktadır. Hamsi gibi yerel lezzetler, su kaynaklarına bağlıdır ve bu nedenle bu lezzetlerin korunması için su kaynaklarının korunması gereklidir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!