Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84

Geçirimsiz iki tabaka arasında bulunan yer altı sularının açılan sondaj kuyuları ile yeryüzüne çıkması sonucu artezyen kaynağı oluşur (Görsel 1.88). Genellikle soğuk olan artezyen sularından içme ve kullanmanın yanı sıra tarımda sulama amaçlı yararlanılmaktadır.

Yer altı sularının kırılma ve faylanmalara bağlı olarak yeryüzüne çıkmasıyla fay kaynakları oluşur (Görsel 1.89). Fay kaynaklarından çıkan sular genellikle mineralce zengin ve sıcaktır.

Aktif volkanik bölgelerde yer altındaki sıcak suların ve su buharının belirli aralıklarla fışkırması sonucu oluşan kaynaklara gayzer denir (Görsel 1.90). Gayzerlerde suyun fışkırma aralığı birkaç dakika ile birkaç gün arasında değişir. Büyük gayzerlerde dışarıya fışkıran su-buhar sütununun çapı 3-4 metre, yüksekliği de 30-35 metreye kadar çıkabilmektedir. Püskürme sırasında yüzlerce ton su yeryüzüne atılabilir. Gayzerler ABD, İzlanda, Japonya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde yaygın olarak görülür.

OKUMA PARÇASI

UÇAN GAYZER (FLY GEYSER)

Doğada yer alan bazı yeryüzü şekilleri her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Gayzerler de doğada harika olarak kabul edilen şekillerdendir. Bu yapılar, kesintili olarak sıcak su buharı ve sıcak su fışkırtan, kükürt yayan su kaynaklarıdır. Yer altı sularının derinde bulunan ve magmanın etkisiyle ısınan kayaçların arasından geçerek depolanması ve zamanla kaynayarak yüzeye fışkırması sonucunda oluşur. Fışkırma nedeniyle suda bulunan mineraller, kireç ya da silis küçük tepecikler hâlinde birikir. Gayzerler doğal oluşumlardır ancak bir tanesi kaza sonucu oluşmuştur. 1964’te ABD’nin Nevada eyaleti sınırları içinde kalan Kara Kaya Çölü’nde bir jeotermal kaynak, aramalar sırasında yanlışlıkla delindiği için patlamıştır. Su 1,5 metre kadar yukarı fışkırmış ve zamanla çözünmüş mineraller üst üste birikerek traverten benzeri şekillerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!