Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 73

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 73

DİKKAT EDELİM

Yeryüzündeki su kaynaklarının çok az bir kısmı içilebilir ve kullanılabilir durumdadır. Günümüzde dünya nüfusu hızla artmakta buna karşılık içilebilir ve kullanılabilir su kaynakları azalmaktadır. Bu durum, suya olan ihtiyacın her geçen gün daha da artmasına neden olmaktadır. Birçok ülke, şimdiden su sıkıntısıyla karşı karşıya kalmış vaziyettedir.

UYGULAMA

Aşağıdaki soruları dünyadaki tatlı su kaynaklarına erişim haritasına (BM, 2018) göre cevaplayınız.

Yeryüzünde kişi başına düşen tatlı su kaynaklarının en az olduğu bölgeler hangileridir?

  • Cevap: Afrika’nın kuzeyindeki Tunus ve Cezayir, Arabistan yarımadası.

Yeryüzünde kişi başına düşen tatlı su kaynaklarının en fazla olduğu bölgeler hangileridir?

  • Cevap: Kuzey Amerika Özellikle Kanada, Orta ve Güney Amerika, Avrupa’nın kuzeyi ve yer yer batı kesimleri, Asya’nın kuzeyi özellikle Sibirya, Asya’nın güneyi ve güneyindeki ekvatoral yağışa sahip adalar ( Endonezya, Malezya, Filipinler vb.), Avustralya kıtaları tatlı suların en fazla olduğu sahalardır.

Avustralya’nın büyük bir bölümünde yağışların yetersizliğine rağmen kişi başına düşen tatlı su miktarının fazla olmasının nedeni nedir?

  • Cevap: Su, Avustralya’nın tabii kaynaklarının en kıymetlisidir. Suyun olmayışı, iç kısmın çoğunun gelişmesini engelleyen mühim bir faktördür. Yetersiz nehirlerden başka, esas su kaynakları kuyular ve su depolarının olduğu artezyenlerdir. Sadece güney-doğunun yaylalarında, hidroelektrik santrallarının suyunu devamlı şekilde temin edecek kadar yeter su vardır. Tasmania bölgesi ülkenin hidroelektrik potansiyelinin yarısına yakın santrala sahiptir.

Yeryüzünde kişi başına düşen tatlı su miktarının dağılımında hangi coğrafi faktörler etkilidir?

  • Cevap: Tatlı su kaynaklarının çoğunun buzullarda olması sebebi ile tatlı su dağılımında dengesizlikler meydana gelmekte olup, buzullara ve buzul dağlarına yakın olmak ve yeryüzü sularının bulunduğu coğrafyada yer almak tatlı su kullanımını sağlamak açısından önemli bir yer almaktadır. Bununla birlikte dünya üzerinde pek çok ülke tatlı suya sahip değildir. Dünya üzerinde en çok tatlı su barındıran ülkeler Kuzey Amerika, Rusya’nın kuzey bölgesi, İskandinav Ülkeleri ve Güney Amerika iken dünya üzerinde en az tatlı suya sahip olan ülkeler ise Arabistan yarımadası, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Ortadoğu bölgeleridir. Su döngüsü içerisinde yeryüzü şekilleri, buzullara yakınlık ile birlikte nehir ve göllerin oluşumu tatlı su dağılımını etkileyen coğrafi faktörler arasında yerini almaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!