Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57

Aşağıdaki soruları Harita 1.12’den de yararlanarak cevaplayınız.

• Rüzgârların yeryüzünü şekillendirici etkileri iç bölgelerde neden daha fazladır?

  • Cevap:

Rüzgarların yeryüzünü şekillendirici etkileri iç bölgelerde daha fazladır çünkü:

İç bölgelerde, denizlerin etkisi azdır ve rüzgarlar daha özgürce hareket edebilir. Bu nedenle, rüzgarların aşındırma ve taşıma etkisi iç bölgelerde daha fazladır.

İç bölgelerde, rüzgarların hızı genellikle daha yüksektir. Bu da rüzgarların taşıdığı materyallerin daha hızlı hareket etmesine ve aşındırıcı etkisini arttırmasına neden olur.

İç bölgelerde, yüksek rakımlı dağlar ve platolar gibi daha fazla yüksek alanlar vardır. Bu alanlarda rüzgarlar, biriken kar ve buzun erozyonuyla yüksek rakımlı yamaçların şekillenmesine neden olabilir.

• Lapya gibi karstik şekillerin yaygın olduğu arazilerde yerleşmeler ile nüfusun az olmasının başlıca nedenleri nelerdir? •

  • Cevap:

Lapya gibi karstik şekillerin yaygın olduğu arazilerde yerleşmelerin ve nüfusun az olmasının başlıca nedenleri şunlardır:

Karstik arazilerdeki yüzey şekilleri, çukurlar, mağaralar, kayalıklar ve diğer topografik özellikler nedeniyle yerleşim alanı olarak pek uygun değildir.

Karstik arazilerdeki yüzey şekilleri nedeniyle su kaynakları sınırlıdır ve tarım için uygun araziler azdır. Bu da nüfusun az olmasına neden olur.

Karstik arazilerde yerleşim alanlarının bulunmaması, insanların yaşam koşullarının zorluğunu arttırır. Bu da insanların bu bölgelerden göç etmesine neden olabilir.

• Kanada, Rusya, İsveç, Norveç gibi ülkelere ait kıyılarda buzulların oluşturduğu yeryüzü şekillerine rastlanırken Türkiye’de yer alan kıyılarda bu şekillere rastlanmaz. Bu durumun nedenini açıklayınız.

  • Cevap:

Kanada, Rusya, İsveç, Norveç gibi ülkelerde yer alan kıyılarda buzulların oluşturduğu yeryüzü şekillerine rastlanmasına karşın, Türkiye’de yer alan kıyılarda bu şekillere rastlanmaz çünkü:

Türkiye, iklim özellikleri bakımından buzul faaliyetleri için uygun bir bölge değildir. Türkiye’nin kıyılarında genellikle ılıman bir iklim hakimdir ve sıcaklıklar yıl boyunca genellikle yüksektir.

Buzul faaliyetleri, soğuk ve nemli bir iklim gerektirir. Bu nedenle, Türkiye’de kıyılarında buzulların oluşturduğu yeryüzü şekillerine rastlanmaz.

Türkiye’nin kıyıları, daha çok denizlerin ve akarsuların aşındırıcı etkisi sonucu oluşan yeryüzü şekillerine sahiptir. Kıyı erozyonu, deniz seviyesindeki dalgalanmalar ve akarsuların yataklarını değiştirmesi nedeniyle oluşabilir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!