Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55

Türkiye’nin özellikle bitki örtüsü bakımından seyrek olan iç kesimlerindeki yamaçlarda kırgıbayır ve peri- bacaları gibi yeryüzü şekillerine rastlanır. Bu yeryüzü şekilleri; başta Nevşehir olmak üzere Aksaray, Kayseri, Van ve Erzurum’da görülür (Görsel 1.54).

Birikinti yelpazeleri ile dağ eteği ve dağ içi ovaları, dağların geniş yer kaplaması nedeniyle ülkemizde yaygın olarak görülür. Akarsuların döküldüğü yerde akarsu biriktirmesi ile oluşan delta ovaları tarım açısından oldukça elverişlidir. Bu yeryüzü şekilleri üzerinde kurulmuş olan yerleşmeler de mevcuttur (Görsel 1.55).

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Akarsular, Türkiye’de yeryüzünü şekillendiren en önemli dış kuvvettir. Bu durumun nedenlerini araştırınız.

  • Cevap:

Türkiye’de akarsuların yeryüzünü şekillendiren en önemli dış kuvvetler olduğu birçok nedene dayanmaktadır. Bunlar şunlardır:

Türkiye, coğrafi konumu itibariyle, yer kabuğu hareketlerinin yoğun olduğu bir bölgededir. Bu nedenle, dağlık araziler, fay hatları, volkanik dağlar, platolar ve alüvyonlu ovalar gibi birçok farklı yeryüzü şekli bulunmaktadır.

Türkiye, yüksek dağ sıraları ve platolarının yanı sıra, karasal iklim koşullarına sahip bir ülkedir. Bu nedenle, yılın belli dönemlerinde yağışlı bir iklim hüküm sürer. Bu yağışlar, akarsuların kaynaklarından başlayarak denizlere veya göllere doğru akan su yolları oluşturur.

Türkiye’nin yüzey yapısı, sert kayaçlar ve yumuşak alüvyonlar gibi farklı yapılar içerir. Akarsular, sert kayaçları erozyon yoluyla aşındırırken, alüvyonlar üzerinde taşıdığı tortularla birleştirerek yeni araziler oluşturur.

Akarsular, yeryüzünde canlıların yaşamını sürdürebilmesi için önemli su kaynaklarıdır. Bu nedenle, akarsuların kaynakları, beslenme ve sulama için tarım, endüstri, enerji üretimi gibi birçok amaçla kullanılmaktadır.

2. Ihlara Vadisi, Ulubey Kanyonu, Kurşunlu Şelalesi, Üç Güzeller ve Uçhisar peribacaları ile Muş Ovası’na ait fotoğraflar bularak bu yeryüzü şekillerinin oluşumunda etkili olan süreçleri araştırınız.

  • Cevap:

Ihlara Vadisi: Ihlara Vadisi, Hasandağı’nın patlaması sonucu oluşan volkanik tüf kayaçlarının, Melendiz Çayı’nın aşındırması sonucu oluşmuştur. Melendiz Çayı, Ihlara Vadisi’ni oluştururken kayaçları aşındırmış ve derin vadilerin oluşmasına neden olmuştur.

Ulubey Kanyonu: Ulubey Kanyonu, Gediz Nehri’nin aşındırması sonucu oluşmuştur. Gediz Nehri, yüzbinlerce yıl boyunca yavaş yavaş Ulubey Kanyonu’nu oluşturmuştur.

Kurşunlu Şelalesi: Kurşunlu Şelalesi, Antalya’da yer alır ve traverten kayaçlarının oluşturduğu bir şelaledir. Traverten kayaçları, yer altı sularının kimyasal bileşimi ve sıcaklığı nedeniyle oluşur. Kurşunlu Şelalesi, yer altı sularının biriktirdiği kalsiyum karbonatın şelale şeklinde oluşmasına neden olmuştur.

Üç Güzeller: Üç Güzeller, Kapadokya’nın peribacaları arasında yer alan bir bölgedir. Peribacaları, volkanik patlamalar sonucu oluşan tüf kayaçlarının erozyona uğraması sonucu oluşmuştur. Peribacaları, rüzgar ve su erozyonu sonucu şekillenmiştir.

Uçhisar Peribacaları: Uçhisar Peribacaları, Kapadokya bölgesinde yer alan bir diğer peribacası bölgesidir. Uçhisar Peribacaları, volkanik patlamalar sonucu oluşan tüf kayaçlarının rüzgar ve su erozyonu sonucu şekillenmesi sonucu oluşmuştur.

Muş Ovası: Muş Ovası, Muş ilinde yer alan bir ovadır. Ova, Yukarı Fırat Havzası’nın bir parçasıdır ve Fırat Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla oluşmuştur. Fırat Nehri, yüzbinlerce yıl boyunca alüvyonlar taşıyarak Muş Ovası’nın oluşmasına neden olmuştur.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!