Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42

Aşağıdaki soruları haritalardan yararlanarak cevaplayınız.

Türkiye’nin fay hatları, deprem tehlike, levha sınırları ve fiziki haritalarını karşılaştırarak bu haritalarda verilen oluşumlar arasındaki bağlantıları belirleyiniz.

  • Cevap:

Türkiye’nin fay hatları, deprem tehlike, levha sınırları ve fiziki haritalarında verilen oluşumlar arasındaki bağlantılar şu şekildedir:

Türkiye, üzerinde yer aldığı farklı tektonik levhaların etkisi altında kalmaktadır. Bu nedenle, fay hatları ve deprem tehlikesi yüksek bir bölgedir.

Türkiye’nin batısında yer alan Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı, Batı Anadolu Fay Hattı gibi fay hatları, ülkemizde meydana gelen depremlerin büyük çoğunluğundan sorumludur.

Bu fay hatları, levhaların birbirine sürtünmesi sonucu oluşur ve deprem tehlikesi yaratır.

Türkiye’nin fiziki haritası, yeryüzü şekillerini ve coğrafi özelliklerini gösterir. Bu harita, fay hatları ve deprem tehlikesi ile ilgili olarak da bilgi verir.

Yaşadığınız yer deprem riski bakımından nasıl bir alanda yer almaktadır? (İstanbul’da ve Marmara bölgesinde yaşayan öğrencilerimize göre soruyu cevaplandırdık.)

  • Cevap: İstanbul, Marmara Denizi’nin kuzeybatısında yer almaktadır ve Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle, İstanbul deprem riski yüksek bir bölgedir. 1999 yılında meydana gelen Marmara depremi, İstanbul ve çevresinde büyük hasara ve kayba neden oldu. Bu nedenle, İstanbul’da deprem riskine karşı önlemler alınması ve yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi önemlidir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!