Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31

Yeryüzünde depremlerin yoğunlaştığı üç ana kuşak bulunmaktadır (Harita 1.5). Bu kuşaklar levha sınırlarıyla büyük oranda örtüşür. Bunlardan birincisi, Büyük Okyanus’u çember şeklinde saran Pasifik Deprem Kuşağı’dır. Japonya, Şili, Meksika ve ABD’nin batısı bu deprem kuşağında yer alır. İkinci kuşak Akdeniz-Himalaya Deprem Kuşağı’dır. İtalya, Türkiye, İran, Afganistan ve Nepal bu deprem kuşağında yer alır. Yeryüzündeki depremlerin yaklaşık %90’ı bu iki deprem kuşağında görülmektedir. Üçüncü kuşak ise Atlas Okyanusu’nun ortasındaki levha sınırlarında yer alan Atlantik Deprem Kuşağı’dır.

OKUMA PARÇASI

DEPREM KAYITLARI: SİSMOGRAF VE SİSMOGRAM

Depremler, yani kabuk tabakasındaki sarsıntılar, çoğunlukla ağır bir sarkacın sallanması ile oluşan hareketli silindir üzerinde dönen kâğıt üzerine kaydedilir. Depremi kaydeden ve büyüklüğünü ölçen bu alete sismograf denir. Günümüzde bu alet, son derece geliştirilmiş olup elektromanyetik esaslara göre kayıt yapar. Deprem esnasında kayıtların çizilmesi ile oluşan şekil veya grafiklere ise sismogram denir. Bunlar üzerinde depremden oluşan P, L, S ve diğer dalgaların kayıt merkezine yani rasathanelere geliş zamanları, titreşim süreleri ve genliği kaydedilir. Böylece depremin büyüklüğü ve etki sahası hakkında bilgi edinilir. Ülkemizde depremlerle ilgili kayıtlar, İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Estitüsünde yapılır. Depremlerin meydana geldiği sahayı tespit etmek rasathanenin verileri aracılığı ile olur. Bunun için depremlerin dış merkezleri üç ayrı noktadan tespit edilir. Daha sonra bu rasathanelerden üç farklı daire çizilir. Bu dairelerin kesiştiği nokta, depremin meydana geldiği sahanın dış merkezini verir.

26 Kasım 1976 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesinde meydana gelen depremin dış merkezi; Tiflis, Tahran ve Ankara’da bulunan kayıt merkezleri aracılığıyla tespit edilmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 31 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!