Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 251

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 251 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 251

Bir bölgede erozyonun sıklığını ve etkilerini azaltmak için alınabilecek başlıca önlemler şunlardır:

• Bitki örtüsü tahribatı önlenerek ağaçlandırma faaliyetleri artırılmalıdır.
• Eğimli arazilerde tarım yapılacaksa bu araziler basamaklandırılmalıdır (Görsel 4.21).
• Eğimli tarım arazileri, yüzeydeki su akışını azaltmak için eğime dik sürülmelidir.
• Tarım alanlarında nadas tarımı yerine nöbetleşe ekim yapılmalıdır.
• Hayvancılık faaliyetleri açısından çayır ve meralarda zamanından önce ve aşırı otlatma yapılmamalıdır.
• Halk erozyona karşı bilinçlendirilmelidir.

Türkiye’de Erozyon

Türkiye, erozyona maruz kalma konusunda hassas bir bölgede bulunmaktadır. Arazinin engebeli olması, yağışların genelde az ve sağanak şeklinde görülmesi, bitki örtüsünün tahrip edilmesi ve toprağın yanlış kullanımı ülkemizde erozyonu artıran başlıca nedenlerdir. Bu durum, ülke topraklarının yaklaşık %86’lık kısmının erozyon tehlikesi altında olduğunu göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Toros Dağları ülkemizde erozyonun en şiddetli görüldüğü yerlerdir. Erozyon bu hızla devam ettiği ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde topraklarımızın büyük bir bölümü, 55 yıllık bir süreçte çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

HABER KÖŞESİ

Yılda 743 Milyon Ton Toprak Kaybediyoruz!

Erozyon nedeniyle Türkiye’nin her 12 yılda 1 santimetre toprak yitirdiğini söyleyen TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, “1 santimetre toprağın oluşma süresi ortalama 400 yıl. Toprak varlığımız hızla yok oluyor.” dedi.

TEMA Vakfı, erozyonla mücadele konusundaki çalışmalarını 600 bini aşkın gönüllü ile birlikte aralıksız sürdürüyor. Bugüne kadar yaklaşık 14 milyon fidan ve 700 milyon meşe palamudunu toprakla buluşturan TEMA Vakfı; 60’tan fazla kırsal kalkınma, koruma, biyolojik çeşitlilik projesini hayata geçirirken 287 sahada ağaçlandırma çalışması yürüttü. Ancak yapılan tüm çalışma ve uyarılara rağmen Türkiye’de erozyonla mücadele konusunda yeterli duyarlılığın oluşmadığına dikkat çekiliyor.

Erozyonla mücadele ülkemiz açısından hayati önem taşımaktadır. Verimliliği en yüksek toprak varlığımız hızla yok olmaktadır. Tarım arazilerinin %59’u, orman alanlarının %54’ü, meraların ise %64’ü erozyon riski altındadır. Eldeki veriler, erozyon ve hızlı nüfus artışının kişi başına düşen tarım alanı miktarını 50 sene içinde yarı yarıya azaltacağını göstermektedir. Bu nedenle mevcut erozyon hızını azaltacak çeşitli çalışmalar yapılmalıdır. Ağaçlandırma faaliyetleri, mera ıslah çalışmaları, tarım alanlarında teraslama, toprak korumalı tarım uygulamaları ve çiftçilerin çeşitli eğitimlerle erozyon konusunda bilinçlendirilmeleri bu çalışmalardan bazılarıdır. Ayrıca tarım arazilerimizde şeritsel tarım, ekim nöbeti ve organik tarım gibi toprağı koruyan tarım teknikleri ile rüzgâr perdesi gibi erozyonun etkilerini azaltacak modern çalışmalar özendirilmelidir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 251 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!