Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 234

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 234 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 234

AFAD’ın (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) 50 yıllık verileri doğrultusunda hazırlanan yukarıdaki grafikte Türkiye’de yaşanan afetlerin görülme sıklığı ve afetzede sayısına göre afet türlerinin oranları verilmiştir. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Türkiye’de Afetlerin Görülme Oranı

Heyelan: % 45
Kaya Düşmesi: % 10
Sel ve Taşkın: % 14
Deprem: % 18
Çığ: % 2
Çoklu Afetler: % 7
Diğer Afetler: % 4

Türkiye’de Afetzede Sayısına Göre Afet Türlerinin Oranı

Heyelan: % 21
Kaya Düşmesi: % 7
Sel ve Taşkın: % 8
Deprem: % 55
Çığ: % 2
Çoklu Afetler: % 4
Diğer Afetler: % 3

1. Türkiye’de oransal bakımdan en çok görülen ve insanları en fazla etkileyen afetler hangileridir?

  • Cevap: Türkiye’de oransal bakımdan en çok görülen afetler heyelan, sel ve taşkın, deprem ve çoklu afetlerdir. Ancak, afetzede sayısına göre bakıldığında en fazla etkilenen afet türü depremdir.

2. Afetlerin görülme oranları ile afetzede oranlarının paralellik göstermemesini nasıl açıklayabilirsiniz?

  • Cevap: Afetlerin görülme oranları ile afetzede oranları arasındaki fark, afetlerin şiddeti, süresi, yerleşim alanlarına yakınlığı ve hazırlıklı olunup olunmaması gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin, depremler Türkiye’de sıklıkla görülmekte ve yüksek oranda can ve mal kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle, depremler hem görülme oranı hem de afetzede oranı yüksek bir afet türüdür. Diğer yandan, heyelan ve kaya düşmesi gibi afetlerin görülme oranı yüksek olmasına rağmen, etkilediği alanların büyüklüğü ve yoğunluğu nedeniyle afetzede oranları düşük kalabilmektedir.

3. Tayfun, kasırga ve volkanik patlama gibi afetlerin ülkemizde etkili olmamasının nedenleri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Tayfun, kasırga ve volkanik patlama gibi afetler ülkemizde nadiren görülmektedir. Bunun nedeni, ülkemizin bu tür afetlerin yoğunlukla görüldüğü tropikal ve subtropikal bölgeler yerine, daha ılıman iklim kuşağında yer alması olabilir. Ayrıca, volkanik patlamalar için aktif bir volkanik bölgeye sahip olmamamız da bu tür afetlerin oluşmasını engelleyebilir. Ancak, ülkemizde deprem, sel, taşkın, heyelan gibi afetlerin sıklıkla görülmesi, afetlere karşı hazırlıklı olunması ve önlemlerin alınması gerektiğini göstermektedir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 234 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!