Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 224

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 224

Aşağıdaki tabloda dünyada en fazla demir yolu ağına sahip ülkeler gösterilmiştir (2014). Tabloda verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Demir yollarının varlığıyla ülkelerin gelişmişlik düzeyi arasında nasıl bir ilişki vardır? Düşüncelerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.

  • Cevap: Demiryolları gelişmişlik düzeyini olumlu yönde etkileyen bir durumdur. Metro ve metrobüs adı verilen taşıma şekli ile şehir içerisine kurulan demir yolları hatları sayesinde ulaşımlar sağlanmakta olup hız bakımından kısa sürelerde oldukça yüksek hızlara ulaşarak yakıttan ve zamandan tasarruf açısından önemli bir noktada yer almaktadır. Teknoloji açısından bir dev niteliğinde yer alan Japonya gelişmiş ülkeler arasında en çok demir yolları ulaşımını kullanmakta olan ülkelerden bir tanesi olmasının yanı sıra teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Öte yandan tarihin en eski metrosu Londra’da bulunmaktadır.

Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yüz ölçümü bakımından tablodaki diğer ülkelerden daha küçük olmasına rağmen sahip olduğu demir yolu ağları oldukça yoğundur. Sizce bu durumun başlıca sebepleri nelerdir?

  • Cevap: Sanayi faaliyetlerinden dolayı ve demir yolu ulaşımı diğer ulaşım yollarına göre daha ucuz ve daha fazla mal taşıma kapasitesine sahiptir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!