Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 222

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 222

UYGULAMA

Aşağıdaki haritada dünyada yer alan başlıca boğaz ve kanallar numaralarla gösterilmiştir. Haritadaki numaralarla aşağıda isimleri verilen boğaz ve kanalları örnekteki gibi eşleştiriniz. Soruları dünya haritasında verilenleri dikkate alarak cevaplayınız.

  • Cevap:

St. Petersburg’dan çıkan bir yolcu gemisi, en kısa yoldan İtalya’nın Adriyatik kıyılarında bulunan Venedik şehrine ulaşabilmek için sırasıyla hangi kanal ve boğazları geçmelidir?

  • Cevap: Kiel Kanalı – Dover Boğazı – Cebelitarık Boğazı.

Hong Kong Limanı’ndan kalkan bir yük gemisi, taşıdığı elektronik malzemeyi Gürcistan’ın Batum Limanı’na indirmiştir. Geminin bu iki liman arasındaki en kısa güzergâhta sırasıyla takip ettiği kanal ve boğazların isimlerini yazınız.

  • Cevap: Malakka Boğazı – Babülmendep Boğazı – Süveyş Kanalı – Çanakkale Boğazı – İstanbul Boğazı.

Ham petrol yüklü bir gemi, Katar’ın Doha Limanı’ndan ABD’nin Los Angeles Limanı’na en kısa yoldan ulaşabilmek için sırasıyla hangi kanal ve boğazları kullanmalıdır?

  • Cevap: Hürmüz Boğazı – Babülmendep Boğazı – Süveyş Kanalı – Cebelitarık Boğazı – Panama Kanalı.

Hangi ülkeler, diğer deniz ve okyanuslara açılabilmek için İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kullanmak zorundadır? Atlaslarınızdan yararlanarak cevaplayınız.

  • Cevap: Rusya, Gürcistan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!