Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21

Türkiye’nin jeolojik geçmişine bakıldığında bütün jeolojik zamanlara ait arazilere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla bu topraklarda bahsedilen dönemlere ait önemli olayların yaşandığını söylemek mümkündür (Görsel 1.6). Bahsedilen durum, ülkemizin jeolojik ve jeomorfolojik özellikler bakımından oldukça zengin olmasını sağlamıştır. Farklı jeolojik dönemlerde oluşmuş taş kömürü (I. Jeolojik Zaman) ve linyit (III. Jeolojik Zaman) yataklarının Türkiye’de bir arada bulunması bu zenginliğe örnek verilebilir.

Türkiye’de Paleozoyik ve Mesozoyik’te oluşmuş arazilere rastlanmakla birlikte ülkenin sahip olduğu arazilerin önemli bir kısmı Senozoyik’te oluşmuştur. Bu nedenle tektonik anlamda genç bir araziye sahip olan Türkiye; yükselti, engebe, volkanik arazi ve sıcak su kaynaklarının fazla olduğu ve depremlerin oldukça sık yaşandığı bir ülkedir.

Anadolu’nun büyük bir kısmının kara hâline geldiği Senozoyik’in başlarında Toroslar ve Kuzey Anadolu Dağları oluşmuştur. Ayrıca günümüzdeki volkanik dağların büyük çoğunluğu da bu dönemde oluşmaya başlamıştır.

Kuvaterner’de Ege Denizi ve boğazlar oluşmuş, Karadeniz deniz özelliği kazanmış, Anadolu ve yakın çevresi ise bugünkü görünümünü almıştır. Bu dönemde epirojeneze bağlı olarak Anadolu toptan yükselmiştir.

Mesozoyik’te büyük bir kısmı sular altında kalan Anadolu’nun birçok yerinde bu dönemde yaşamış canlılara ait fosiller bulunmaktadır.

Mesozoyik’te Türkiye’de deniz altı volkanizması çok yaygındır. Özellikle Kuzey Anadolu Dağları’nda bu volkanik sahalar daha fazla oluşmuştur.

Türkiye’de Paleozoyik’e ait alanlar çok yaygın değildir. Bu jeolojik zamanda Zonguldak, Alanya, Anamur, Mardin, Aydın, Yıldız Dağları ile Biga Yarımadası çevrelerinde tortul ve metamorfik araziler oluşmuştur. Ayrıca Paleozoyik’te yer alan Karbonifer’de nemli iklim şartlarından dolayı sık ormanların oluştuğu görülmektedir. Bu ormanlara ait kalıntıların çanaklarda birikmesiyle Zonguldak ve Bartın’da taş kömürü yatakları oluşmuştur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!