Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19

BİLGİ HAVUZU

Levhaların bir yerde ayrılması, başka bir yerde birbirleriyle çarpışmasına neden olur. Örneğin Afrika ve Güney Amerika levhaları birbirlerinden ayrılırken binlerce kilometre uzakta bulunan Güney Amerika ve Nazka levhaları birbirleriyle çarpışmaktadır. Pasifik Levhası ile Filipinler Levhası’nın çarpışması sonucu ise yaklaşık 11 kilometre derinliğe sahip olan Mariana Çukuru oluşmuştur.

Aşağıdaki soruları 18 ve 19. sayfalarda yer alan harita ve şekillere göre cevaplayınız.

1. Levha tektoniğinin sonuçları nelerdir?

  • Cevap: Levha tektoniği, birçok yeryüzü şeklinin oluşmasına neden olur. Levhaların hareketleri sonucu dağlar, okyanus hendekleri, volkanlar, depremler, faylar ve tepeler oluşur. Ayrıca, levha hareketleri, deniz seviyesindeki değişikliklere ve iklim değişikliklerine de neden olabilir.

2. Levha hareketlerinin sona ermesi hangi koşullara bağlıdır? Böyle bir durumda ortaya çıkacak sonuçlar nelerdir?

  • Cevap: Levha hareketlerinin sona ermesi, dünya içindeki enerjinin tükenmesi veya levhaların tamamen kaynaşması gibi koşullara bağlı olabilir. Ancak, bu durumun ne zaman gerçekleşeceği bilinmemektedir. Eğer levha hareketleri sona ererse, yeryüzü şekilleri daha az değişken olacaktır. Volkanik faaliyetler, depremler ve diğer levha hareketleri sonucu oluşan yeryüzü şekilleri, zamanla aşınacak ve daha az belirgin hale gelecektir. Bu durum, yeryüzünün jeolojik tarihinde normal bir süreçtir ve belirli bir zaman aralığında gerçekleşir.

3. Görsel 1.3’te (c) 65 milyon yıl öncesine ait kara parçalarına yer verilmiştir. Harita 1.1’den yararlanarak ilgili görsel üzerine kıtaların isimlerini yazınız.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!