Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18

A. Wegener’in kuramı, 1950 yılında geliştirilerek Levha Tektoniği Kuramı adını almıştır (Görsel 1.3). Bu kurama göre levhaları hareket ettiren güç mantodan gelir. Örneğin suyla dolu bir tencere ısıtıldığında ısınan su yukarı, soğuyan su ise aşağı doğru hareket eder. Burada olduğu gibi çekirdeğin sıcaklığından dolayı manto içerisinde ergimiş hâlde bulunan maddelerde benzer bir hareket başlar. Bu harekete konveksiyonel akımlar denir (Görsel 1.4). Levhalar, bu akımların etkisiyle hareket eder. Levhaların hareketleri; yaklaşma, uzaklaşma ve yanal yer değiştirme olmak üzere üçe ayrılır (Harita 1.1).

UYGULAMA

Yukarıdaki haritada harflendirilerek gösterilen levhaların sınırları ile uygulamada gösterilen levhaların hareket şekillerini örnekteki gibi eşleştiriniz.

  • Cevap:

Levhaların bu hareketleri sonucu hangi yeryüzü şekilleri oluşur?

  • Cevap:

Levhaların hareketleri sonucu birçok yeryüzü şekli oluşur. Bu şekiller şunları içerebilir:

Dağlar: Levhaların birbirine çarpması sonucu dağlar oluşur. Bu hareketlerin sonucunda, levhalar birbirine doğru itilir ve yükseltilir.

Okyanus hendekleri: Levhaların birbirinden uzaklaşması sonucu okyanus hendekleri oluşur. Bu hareketlerin sonucunda, levhalar arasında boşluklar oluşur ve bu boşluklar okyanusların en derin bölgeleri olan hendekleri oluşturur.

Volkanlar: Levhaların çarpışması ve birbirine gömülmesi sonucu volkanlar oluşur. Bu hareketlerin sonucunda, magma yüzeye yaklaşır ve volkanik faaliyetler başlar.

Depremler: Levhaların birbirine sürtünmesi sonucu depremler oluşur. Bu hareketlerin sonucunda, levhalar arasındaki gerilim artar ve bu gerilim sonucunda enerji açığa çıkar.

Faylar: Levhaların kayması sonucu faylar oluşur. Bu hareketlerin sonucunda, levhalar birbirinden uzaklaşır veya birbirine yaklaşır ve bu hareketler sonucunda yeryüzünde çatlaklar ve kırıklar oluşur.

Tepeler ve platolar: Levhaların çarpışması sonucu oluşan kıvrımlar, tepeler ve platolar oluşur. Bu hareketlerin sonucunda, levhalar yükseklik kazanır ve yeryüzü şekilleri şekillenir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!