Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17

Aşağıdaki haritada bazı bitki ve hayvan türlerine ait fosillerin bulunduğu kıtalar gösterilmiştir. Buna göre verilen soruları beyin fırtınası yaparak cevaplayınız.

Amerika Kıtası: Cynognathus (Sinognatus)
Afrika Kıtası: Mesosaurus (Mezazorus)
Asya Kıtası: Lystrosaurus (Laystrozarus)
Avustralya Kıtası: Glossopteris (Glosaptırıs)

1. Aralarında binlerce kilometre uzaklık bulunan kıtalarda aynı fosil örneklerinin bulunması nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Binlerce kilometre uzaklıkta bulunan kıtalarda aynı fosil örneklerinin bulunması, bu kıtaların geçmişte birleşik bir kara parçası oluşturduğunu ve daha sonra ayrıldığını gösterir. Bu süreç, Pangea süreci olarak adlandırılır. Pangea, yaklaşık 300 milyon yıl önce tüm kıtaların bir arada olduğu dev bir kara parçasıydı. Daha sonra, kıtalar ayrılmaya başladı ve günümüzdeki yerlerine ulaştı.

2. Antarktika Kıtası’nda bitki ve hayvan fosillerinin bulunması nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Antarktika Kıtası, yaklaşık 170 milyon yıl önce Gondwana süreci sırasında diğer kıtalarla birleşik bir kara parçası oluşturuyordu. Bu nedenle, Antarktika’da bulunan bitki ve hayvan fosilleri, kıtanın geçmişinde daha sıcak bir iklimi ve daha yüksek bir bitki örtüsünü barındırdığını gösterir.

3. Haritaya dikkatli bakıldığında bazı kıtaların yapboz parçası gibi birbirini tamamladığı görülür. Bu kıtalar hangileridir ve neden böyle bir durum ortaya çıkmıştır?

  • Cevap:
  • Haritada, Afrika ve Güney Amerika kıtaları, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtaları ve Asya ve Avustralya kıtaları birbirini tamamlayacak şekilde uyuyorlar gibi görünüyor. Bu durum, Pangea süreci sırasında bu kıtaların birleşik bir kara parçası oluşturduğunu ve daha sonra ayrıldığını gösterir. Bu ayrılma sonucu, kıtaların şekilleri ve konumları bugünkü halini aldı.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!