Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157

32. Akdeniz kıyılarından Toros Dağları’nın yüksek kesimlerine doğru çıkıldıkça sıcaklık azalırken yağış miktarı belirli bir yükseltiye kadar artar. Bu şartlar altında dağların denize bakan yamaçlarında çeşitli ağaç türlerinden oluşan ormanlar gelişmiştir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi Toros Dağları’nın denize bakan yamaçlarında yayılış gösteren ağaçlardan değildir?

A) Sedir
B) Ladin
C) Göknar
D) Ardıç
E) Karaçam

  • Cevap: B

33. Dünyada en çok Türkiye’de yayılış gösterir. Reçinesi fazla olduğu için bu ağaçlar kolay yanar. Bu nedenle orman yangınları en fazla bu ağaçların bulunduğu ormanlarda görülür. Yukarıda özellikleri verilen ağaç türü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Ihlamur
B) Meşe
C) Göknar
D) Kızılçam
E) Kestane

  • Cevap: D

34. Aşağıda verilen bitki topluluklarından hangisi Türkiye’de görülmez?

A) Maki
B) Step
C) Savan
D) Alpin çayırlar
E) Garig

  • Cevap: C

35. Bazı bitki türleri sıcaklık ve nem bakımından fazla seçici değildir. Türkiye’nin hemen hemen her iklim bölgesinde yayılış gösteren ve orman varlığımızın yaklaşık dörtte birini oluşturan ağaç türü aşağıdakiler- den hangisidir?

A) Kızılçam
B) Meşe
C) Göknar
D) Ladin
E) Karaçam

  • Cevap: B

36. Bitki türleri; temel özelliklerine göre ağaç, çalı, ot ve çöl formasyonu olarak sınıflandırılır. Aşağıdakilerden hangisi çalı formasyonları içerisinde yer alır?

A) Savan
B) Bozkır
C) Garig
D) Çayır
E) Tayga

  • Cevap: C

37. İğne yapraklı ağaçlar, soğuk iklim şartlarına uyum sağladığından orta kuşağın soğuk alanlarında daha fazla yetişme imkânı bulur. İğne yapraklı ağaçların Ekvator ve çevresinde de görülebilmesinin en önemli nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

A) Yükselti
B) Bakı
C) Yağış miktarı
D) Toprak faktörü
E) Biyotik faktörler

  • Cevap: A

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!