Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 146 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146

Anıt Ağaç: Yaş, çap ve boy itibarıyla kendi türünün alışılagelmiş ölçüleri üzerinde boyutlara ulaşan; yöre tarihi, kültür ve folklorunda özel yeri bulunan; geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip ağaçlara denir. Buna göre Türkiye’de anıt ağaç özelliği taşıyan ağaçlar hakkında bir araştırma yapınız. Yaptığınız araştırmayı görsellerle destekleyerek sınıf panosunda sergileyiniz.

  • Cevap:

Türkiye’de birçok yörede anıt ağaç özelliği taşıyan ağaçlar bulunmaktadır. Bu ağaçlar genellikle yöre halkı tarafından korunmakta ve saygı görmektedir. Bazıları ise resmi olarak Anıt Ağaç ilan edilerek koruma altına alınmıştır. İşte Türkiye’de bulunan bazı Anıt Ağaçlar:

Uludağ Göknarı: Bursa’nın Uludağ Milli Parkı’nda bulunan bu göknar ağacı, yaklaşık 600 yaşında ve 30 metre boyunda. Türkiye’nin en büyük göknar ağacı olarak bilinmektedir.

İzmir Mersin Ağacı: İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, Mersinli Mahallesi’nde bulunan bu ağaç, yaklaşık 700 yaşında ve 15 metre boyunda. İzmir’in sembol ağaçlarından biridir.

Ayvalık Zeytin Ağacı: Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan bu zeytin ağacı, yaklaşık 2.000 yaşında ve 13 metre boyunda. Dünyanın en yaşlı zeytin ağaçlarından biridir.

Sivas Çınar Ağacı: Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan bu çınar ağacı, yaklaşık 800-900 yaşında ve 22 metre boyunda. Divriği’nin sembol ağaçlarından biridir.

Kastamonu Kırım Ağacı: Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde bulunan bu kırım ağacı, yaklaşık 400 yaşında ve 23 metre boyunda. Taşköprü’nün sembol ağaçlarından biridir.

Muğla Bodrum Zeytin Ağacı: Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan bu zeytin ağacı, yaklaşık 1.000 yaşında ve 14 metre boyunda. Bodrum’un sembol ağaçlarından biridir.

Ankara Çınar Ağacı: Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bu çınar ağacı, yaklaşık 500-600 yaşında ve 20 metre boyunda. Ankara’nın sembol ağaçlarından biridir.

İstanbul Vav Ağacı: İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan bu vav ağacı, yaklaşık 300 yaşında ve 20 metre boyunda. İstanbul’un sembol ağaçlarından biridir.

Bu anıt ağaçlar gibi birçok özel ağaç Türkiye’nin dört bir yanında bulunmaktadır. Bu ağaçlar, doğanın güzelliklerinin korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olmaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 146 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!