Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

Hazırlık Soruları

1. “Doğal bitki örtüsü büyük ölçüde iklimin yansımasıdır.” sözünden ne anlıyorsunuz? Bitki örtüsüne bakarak bir yerin iklimi hakkında ne gibi çıkarımlar yapabilirsiniz? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: “Doğal bitki örtüsü büyük ölçüde iklimin yansımasıdır” ifadesi, bir bölgenin iklim özelliklerinin, o bölgedeki bitki örtüsünü belirlediğini ifade eder. Yani, iklim koşulları, bitki örtüsü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin, sıcak ve nemli bir iklim, tropikal ormanların varlığına işaret ederken, soğuk ve kuru bir iklim, çalılık ve bozkır bitki örtüsünün varlığına işaret eder. Bu nedenle, bir bölgenin bitki örtüsüne bakarak, o bölgedeki iklim özellikleri hakkında çıkarımlar yapabiliriz.

2. Belirli bir yaşın üzerine gelmiş insanların çoğu, bitkilerin adlarından tutun da onlardan hangi alanlarda ve nasıl yararlanılacağına dair önemli bilgilere sahiptir. Sizce bu insanlar, bu tür bilgileri nasıl elde etmiş olabilir? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Belirli bir yaşın üzerindeki insanlar, bitkilerin adlarından ve onlardan nasıl yararlanılacağına dair bilgilere sahip olabilirler çünkü bu bilgiler genellikle nesilden nesile aktarılmaktadır. Örneğin, aile büyükleri veya yerel halk tarafından anlatılan hikayeler ve öyküler, bitkilerin kullanımı hakkında bilgi sağlayabilir. Ayrıca, birçok insan, bitkilerin kullanımı hakkında bilgi edinmek için doğal öğrenme süreçlerini takip ederler. Bu süreçler, bitkilerin kullanımı hakkında tecrübe kazanma, deneme-yanılma yöntemleri ve diğer araştırma yöntemlerini içerebilir. Ayrıca, kitaplar, internet, televizyon programları ve diğer kaynaklar da bitki kullanımı hakkında bilgi sağlayabilir.

UYGULAMA

Aşağıdaki görsellerden hareketle bitki topluluklarının birbirinden ayrılan özelliklerini sınıfça belirleyerek oluşan bitki formasyonlarını noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!