Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 119

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 119

Alüvyal topraklar, akarsuların taşıdığı malzemelerin delta ovalarında (Çukurova, Çarşamba, Bafra vb.) veya iç kesimlerdeki düzlük alanlarda (Bursa, Erzurum ovaları vb.) birikmesiyle oluşur. Mineral bakımından zengin olan bu topraklar, tarım için oldukça elverişlidir (Görsel 1.148).
Regosoller, özellikle volkanik arazilerde (Nevşehir) akarsuların taşıdığı kum depoları üzerinde oluşur (Görsel 1.149). Kumlu ve yumuşak olan bu topraklar, patates ve soğan tarımı açısından oldukça elverişlidir.

Dağlık ve engebeli bir ülke olan Türkiye’de kolüvyal topraklar oldukça geniş yer kaplar. Eğimin iyice arttığı yamaçlarda ise litosol yani taşlı topraklar görülür (Görsel 1.150).

ARAZİ ÇALIŞMASI-3

Öğretmenleriniz ve sınıf arkadaşlarınızla birlikte yakın çevrenizde bulunan tarım alanı, mera alanı veya ormanlık alana bir gezi düzenleyiniz. Gittiğiniz yerdeki toprakları gözlemleyerek mevcut toprak profilini inceleyiniz. Toprağın rengi, yapısı, kalınlığı ve organik madde miktarının yörede görülen iklim, yeryüzü şekilleri, anakaya ve bitki örtüsü ile ilişkisini araştırınız. Topraktaki yıkanmanın yeterli olup olmadığını gözlemleyiniz. Yaptığınız gözlem ve araştırma sonuçlarına göre bir rapor hazırlayınız. Bölüm sonunda yer alan kontrol listesini doldurarak yaptığınız çalışmayı değerlendiriniz.

  • Cevap:

Yerinde gözlem ve araştırma sonuçlarına göre hazırlanacak raporun içeriği şu şekilde oluşturulabilir:

Araştırma yapılan alanın iklim özellikleri (sıcaklık, yağış miktarı vs.), yeryüzü şekilleri (engebe, eğim vs.) ve bitki örtüsü hakkında bilgi verilir.

Araştırma alanında görülen toprak profillerine (genellikle A, B, C horizonları) ait renk, yapı, kalınlık, organik madde miktarı vb. özellikler belirtilir. Bu özelliklerin oluşumunda iklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsünün etkisi vurgulanır.

Yıkanmanın yeterliliği için tanımlayıcı bilgiler verilir. Erozyonun belirtileri gözlemlenip tespiti yapılır. Yıkanmanın yetersizliğinde alınması gereken tedbirler önerilir.

Sonuç bölümünde araştırma alanının toprak profilinin belirlenmesinde kullanılan analizler ve yöntemler açıklanır. Elde edilen veriler ışığında alanın hangi toprak tipine ait olduğu sonucuna ulaşılır.

Kontrol Listesi:

Araştırma alanının iklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü hakkında yeterli bilgi verilmiş midir?

Toprak profillerinin renk, yapı, kalınlık ve organik madde miktarı gibi özellikleri gözlemlenip açıklanmış mıdır? Bu özellikler ile iklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü arasındaki ilişki belirtilmiş midir?

Yıkanmanın yeterliliği için tanımlayıcı bilgiler verilip erozyonun belirtileri tespiti yapılmış mıdır? Tedbir önerileri sunulmuş mudur?

Sonuç bölümünde araştırma yöntem ve analizleri yeterince açıklanmış mıdır? Toprak tipi belirlemesinde gerekli veriler elde edilmiş midir?

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 119 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!