Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113

Hidromorfik topraklar; taban su seviyesinin yüksek, drenajın da kötü olduğu sazlık ve bataklık alanlarda oluşur. Tarıma elverişli olmayan bu topraklar; devamlı veya uzun süre su altında olduğundan suyu seven saz, ot ve kamışlarla kaplıdır (Görsel 1.131).

Kalsimorfik topraklar, killi veya kireçli olup yumuşak kireç taşı ve killi kireç taşları üzerinde oluşur. Bu topraklar, vertisoller ve rendzinalar olmak üzere ikiye ayrılır.

• Vertisoller: Özellikle eski göl tabanlarındaki killi anakaya üzerinde oluşur. Anakayanın killi olmasından dolayı bünyesinde fazla miktarda kil bulunan bu topraklar kurak dönemde çatlar. Bu dönemde çatlaklardan dökülen malzemeler, toprağın yağışla birlikte şişmesinden dolayı tekrar yüzeye çıkar. Bu nedenle bu topraklara “dönen toprak” anlamına gelen vertisol adı verilmiştir (Görsel 1.132).

• Rendzinalar: Genellikle koyu renkte olup alt kısımları kireç yönünden zengin olan bu topraklar, yumuşak kireç taşları üzerinde oluşur (Görsel 1.133).

UYGULAMA

Aşağıda özellikleri verilen toprakların hangi intrazonal toprak tipine ait olduğunu karşılarındaki noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!