Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 111

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 111

Çernezyom topraklar, orta kuşağın yarı nemli alanlarında uzun boylu çayırlar altında oluşur. Sıcaklığın düşük olması, zengin çayır örtüsünün yavaş yavaş parçalanmasına neden olmakta bu durum da toprağın organik madde yönünden zenginleşmesini sağlamaktadır. Koyu renkli olduğu için bu topraklara kara topraklar da denir. İklim bölgelerinin soğuk olması, bu topraklardan tarımdan çok hayvancılık faaliyetlerinde yararlanılmasına neden olmuştur (Görsel 1.127).

Çöl toprakları, yıllık yağış miktarının az ve bitki örtüsünün çok cılız olduğu çöl iklimine ait alanlarda oluşur. Çöl topraklarının en önemli özelliği yağış yetersizliğinden dolayı yıkanmanın az, şiddetli buharlaşmadan dolayı da tuz ve kireç oranının fazla olmasıdır. Organik madde bakımından fakir olan bu toprakların tarımsal değeri çok azdır. Fakat son yıllarda modern sulama teknolojilerine bağlı olarak bazı çöl topraklarında tarımsal faaliyetler görülmektedir (Görsel 1.128).

Tundra toprakları, özellikle Kuzey Yarım Küre’de tundra ikliminin etkili olduğu alanlarda görülür. Kışın düşük sıcaklıktan dolayı donan, yazın da çözünerek bataklık hâlini alan bu toprakların tarımsal açıdan önemi çok azdır (Görsel 1.129).

UYGULAMA

Aşağıda verilen aylık ortalama sıcaklık ve yağış grafiğine bakarak soruları cevaplayınız.

Yanda verilen grafik hangi iklim tipine ait olabilir?

  • Cevap: Tropikal (muson) iklim.

Bu iklim bölgesine ait toprak çeşidini ve bu toprağın oluşmasında hangi ayrışma türünün daha belirgin olduğunu açıklayınız.

  • Cevap:

Tropikal (muson) bölgesinde yaygın olarak laterit toprakları görülmektedir. Laterit toprakları, tropikal iklimlerde yoğun yağışların etkisiyle oluşan ve sürekli nemli koşullarda yaşayan bitki ve mikroorganizmaların yavaş yavaş çözülmesi sonucu oluşan bir toprak türüdür.

Laterit topraklarının oluşumunda, ayrışma ve liçleme (yıkanma) süreçleri önemli rol oynamaktadır. Tropikal iklimlerde sürekli yağışlar nedeniyle toprakta sürekli nem ve su birikimi meydana gelir. Bu nedenle ayrışma süreci hızlandırılır ve mineraller yüzeyde biriktirilir. Özellikle kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi besin elementleri, toprakta sürekli suyun birikmesi sonucu yıkanır ve bitkilerin ihtiyacı olan bu besinler, toprakta yüzeyde birikerek daha belirgin hale gelir. Bu süreçte oluşan laterit toprakları, genellikle kırmızımsı bir renge sahiptir ve sert bir yapıya sahiptir.

Özetlemek gerekirse, laterit toprakları tropikal (muson) iklimlerde ayrışma ve liçleme süreçleri sonucu oluşan bir toprak türüdür. Bu toprakların oluşumunda, özellikle kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi besin elementleri yüzeyde biriktirilir ve bitkilerin ihtiyacını karşılarlar.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 111 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!