Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 236 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevapları Yıldırım Yayınları

AFETLERDEN ÖNCE EĞİTİM

1999 yılında Marmara’da oluşan depremler büyük kayıpların verilmesine neden olmuş, Türkiye’de afet yönetimi ve hazırlık konusunda daha iyi bir eğitim, öğretim, hazırlık ve planlamaya ihtiyacımız olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu nedenle artık toplumumuzu afetler ve acil durum yönetimi konularındaki yanlış ön yargılardan ve duygusal saplantılardan arındıracak, tutum ve davranışlarında iyi yönde köklü değişikliklere yol açabilecek yaygın ve standart bir eğitim ve öğretime ihtiyaç vardır. Son afetler bireysel güvenliğimizi, ailemizin ve arkadaşlarımızın güvenliğini, şimdiye kadar yanlış ve doğru olduğuna inandığımız davranışlarımızı da sorgulamamıza neden oldu. Toplumun afet olmadan afetlere hazırlanması ve eğitimi onların güvenliklerini sağlamanın en iyi yoludur. Bununla beraber afetlere hazırlık sadece devletin ve yerel yönetimlerin görevi de değildir. Diğer taraftan deprem ve diğer afetlere karşı ulusça ve tek tek bireyler olarak en kısa sürede ve öncelikle öğrenmemiz gereken (Çök, Kapan ve Tutun, Yerinde Sığınak Oluştur, Kilitlen ve Yat, Tahliye gibi) belli başlı dört davranış şeklini de iyice bellememiz ve standartlaştırarak daha çok STK’ler (Sivil Toplum Kuruluşu) vasıtasıyla yaygınlaştırmamız gerekmektedir.


Etkinlik

Aşağıdaki tabloda belirtilen afetlere karşı alınması gereken önlemleri örnekteki gibi yazınız.

  • Cevap:

Deprem ➢ Fay bölgelerine yerleşim birimi kurulmamalı. Deprem çantası hazırlanmalı. Depreme dayanıklı yapılar yapılmalı. Evdeki büyük eşyalar duvara sabitlenmeli.
Heyelan ➢ Dik yamaçların eteklerinde desteği kaldıran kazılar yapılmamalı, bu tür yamaçlarda yol yapımı denetim altında ve önlemler alınarak yapılmalıdır. Bu tür yerlerde drenaj sistemleri
kurulmalı ve yamaçlar ana kayaya dayandırılan duvarlarla korunmalıdır.
Çığ ➢ Yamaçların ağaçlandırılması çığdan korunmanın en etkili yoludur. Yamaçlarda kar perdeleri ve yollarda çığ tünellerinin yapılması çığdan korunmanın yollarındandır. Bu tür olaylardan korunmanın diğer bir yolu ise çığın kontrollü gerçekleştirilmesidir.
Su baskını ➢ su baskını tehlikesi olan alanlara yerleşim birimi kurulmamalıdır. Yamaçların ağaçlandırılması ve bitki örtüsünün korunması, su baskınlarından korunmanın etkili yollarındandır. Çünkü ağaçlar suyun akış hızını azaltmakta, bir kısmını kullanmakta ve bir kısmının da yer altına sızmasını sağlamaktadır.
Orman yangını ➢ Orman yangınlarını önlemek için bu tür alanlara güneşli havada mercek görevi gören cam parçaları atılmamalıdır. Mangal ateşi söndürülmeden bırakılmamalı ve orman alanlarına izmarit atılmamalıdır.
Erozyon ➢ mevcut olan bitki örtüsünün korunması gerekir. Çünkü bitkiler, kökleriyle toprağı tutarak onun taşınmasını önlemektedir. Yamaçların ağaçlandırılması, erozyonla mücadelede en etkili yollardandır. Yamaçlarda teraslar yapılması, tarlalarda nadas uygulaması yerine nöbetleşe ekim yapılması, tarlaların eğime dik yönde sürülmesi ve meraların ıslah edilmesi erozyonu önlemek için yapılması gerekenlerin başlıcalarıdır.
Kuraklık ➢ Kuraklığa karşı alınacak önlemlerin başında su kaynaklarının tasarruflu kullanılması gelmektedir. Özellikle tarım alanlarının sulanmasında damla sulama yöntemlerine başvurulmalıdır. İnsanların kuraklık konusunda bilinçlendirilmesi, kurak dönemde kullanılmak üzere su depolanması, barajların ve göletlerin yapılması kuraklığa karşı alınacak önlemlerin başlıcalarıdır.

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap