Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 232 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 232 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 232 Cevapları Yıldırım Yayınları

Çığ

Yamaçların ağaçlandırılması çığdan korunmanın en etkili yoludur. Yamaçlarda kar perdeleri ve yollarda çığ tünellerinin yapılması çığdan korunmanın yollarındandır. Bu tür olaylardan korunmanın diğer bir yolu ise çığın kontrollü gerçekleştirilmesidir. Çığ başladığında mümkünse çığın kenarlarına doğru hareket edilmeli, bu mümkün değilse büyük ve sabit kayalar ile yamaç aşağı girintilere sığınılmalıdır. Olanak varsa ıslık, korna vb. seslerle insanlar uyarılmalıdır. Çığdan kurtulmak olanaksız ise yerden destek alarak yüzme hareketi yapılabilir veya çığın akış yönüne göre oturma pozisyonu alınarak bacaklar ve kollar birbirine yapıştırılabilir. Bu durumda çığ durmadan az önce bacaklarla yer sertçe itilmeli ve kalkmaya çalışılmalıdır. Çığ durmadan önce bir elle yüz kapatılırken diğeriyle baş korunmalıdır. Araç içindeyseniz aracın motoru durdurulup korna ile çevreye ses duyurulmaya çalışılmalıdır. Ayrıca araç içinde oksijen miktarını azaltabilecek etkinliklerden uzak durulmalıdır.

Kuraklık

Kuraklığa karşı alınacak önlemlerin başında su kaynaklarının tasarruflu kullanılması gelmektedir. Özellikle tarım alanlarının sulanmasında damla sulama yöntemlerine başvurulmalıdır. İnsanların kuraklık konusunda bilinçlendirilmesi, kurak dönemde kullanılmak üzere su depolanması, barajların (Fotoğraf 4.26) ve göletlerin yapılması kuraklığa karşı alınacak önlemlerin başlıcalarıdır. Sıcaklık, yağış, yüzey akışı, toprak nemi gibi iklim ve hidrolojik değişkenler düzenli olarak izlenerek kuraklıkla ilgili tahminler yapılabilir ve erken uyarılar sayesinde bazı önlemler alınabilir. Erken uyarı sistemlerinin kurulması, kuraklık tehlikesi olan alanlarda kuraklığa dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi ve suyun fazla olduğu yerden az olduğu yerlere aktarılması da kuraklığa karşı alınacak önlemlerin başlıcalarıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 232 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!