Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 231 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 231 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 231 Cevapları Yıldırım Yayınları

Heyelan

Heyelandan korunmak için öncelikle bu tür olayların görülme olasılığı olan alanlara yerleşim birimi kurulmamalı ve yolların bu tür yerlerden geçirilmemesine özen gösterilmelidir. Dik yamaçların eteklerinde desteği kaldıran kazılar yapılmamalı, bu tür yamaçlarda yol yapımı denetim altında ve önlemler alınarak yapılmalıdır. Bu tür yerlerde drenaj sistemleri kurulmalı ve yamaçlar ana kayaya dayandırılan duvarlarla korunmalıdır (Fotoğraf 4.23)

Heyelan sırasında meskenden çıkmak ve heyelan bölgesinden uzaklaşmak için yeterli zaman yoksa içeride, sağlam eşyaların altında ya da yanında korunmanın yollarından biri ana kayaya dayan hayat üçgeni oluşturarak beklenmelidir. Zaman var- a duvar ardınsa heyelan alanından hızla uzaklaşıp yüksek bir yere çıkılmalıdır. Ülkemizde heyelandan korunmak için bazı önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerin başlıcaları çok riskli alanlardaki yerleşim birimlerinin tahliyesi, yol kenarına setler yapılması ve drenaj sistemlerinin yapılmasıdır.

Su Baskınları

Su baskınlarından korunmak için öncelikle su baskını tehlikesi olan alanlara yerleşim birimi kurulmamalıdır. Yamaçların ağaçlandırılması ve bitki örtüsünün korunması, su baskınlarından korunmanın etkili yollarındandır. Çünkü ağaçlar suyun akış hızını azaltmakta, bir kısmını kullanmakta ve bir kısmının da yer altına sızmasını sağlamaktadır. Barajların yapılması, akarsu yatağındaki taşkınları engeller ve su baskınlarını önler. Akarsu kenarlarına setler yapılması, akarsu yataklarının genişletilip temizlenmesi taşkınlara karşı alınacak önlemlerin başlıcalarıdır. Aşırı yağış dönemlerinde fazla suların birikmesi için kanallarla birbirine bağlı çanakların yapılması da su baskınlarına karşı alınan önlemlerdendir. İngiltere’de akarsu kenarlarına sökülüp takılabilen bariyerler yapılmaktadır (Fotoğraf 4.24). Ayrıca tarım alanlarının kenarlarına engeller yapılarak tarım alanları su baskınlarından korunmaya çalışılmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 231 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap