Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 229 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 229 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 229 Cevapları Yıldırım Yayınları

Volkanizma

Volkanik olaylardan (Fotoğraf 4.20) korunmanın en etkili yolu faaliyete geçme olasılığı olan yerlere yerleşim birimi kurulmamasıdır. Volkanik dağlardan çıkan lavların hızla çevreye yayılmasını geciktirmek ve zaman kazanmak için bu tür yerlerin çevresine setlerin yapılması gerekir. Bu tür alanlarda erken uyarı sistemlerinin kurulması, faaliyet gerçekleşince yerleşim birimlerinin hızla tahliye edilmesi gerekir. İnsanlar, bölgeden mümkünse hava yoluyla hızla uzaklaştırılmalıdır.

Volkanik patlamadan önce yüzlerce küçük deprem meydana gelmektedir. Bu depremler incelenerek volkanik faaliyetin yaklaştığı anlaşılabilmektedir. Ayrıca volkanik yörenin sıcaklığı yükselmekte ve termal görüntüleme yöntemleriyle bu durum tespit edilebilmektedir. Volkanik patlamadan önce çevreye yayılan gazların miktarı artmakta ve bu durum tespit edilebilmektedir. Bu çalışmalar sonucu volkanik faaliyetin yaklaştığı anlaşılmakta ve yerleşim alanları tahliye edilebilmektedir. Bazı ülkeler, volkanik alanları yakından izleyerek aktivitenin zamanını tahmin edebilmektedir. Örneğin ABD’deki St. Helens (Sen Helıns) (Fotoğraf 4.21) ile İtalya’daki Etna Dağları yakından izlenmektedir. Yukarıda belirtilen teknikler kullanılarak izlenen bu dağların patlama zamanıyla ilgili tahminler yapılmaktadır. Ayrıca bu ülkelerde volkanik faaliyet öncesi, faaliyet sırasında ve faaliyetten sonra yapılması gerekenlerle ilgili ayrıntılı planlama yapılmıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 229 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap