Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 213 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 213 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 213 Cevapları Yıldırım Yayınları

Kasırgalar

Kasırgalar tropikal kuşakta (Harita 4.6) görülen hava hareketleridir. Meksika Körfezi’nin çevresi ve Güneydoğu Asya kasırganın sıklıkla yaşandığı alanlardır. Kasırgalar sırasında hava kütlesi çarptığı yüzeyde büyük hasarlar yaratmaktadır. Denizlerde büyük dalgalar (Fotoğraf 4.13) oluşturan kasırgalar; evlerin çatılarını uçurur, araçları sürükler, ağaçları kökünden söker. Denizden sürüklediği suyla kıyılarda su baskınlarına neden olan kasırgalar, aşırı yağışlara neden olduğu için kara içlerinde de su baskınlarına yol açmaktadır. Kasırgalar bazen çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine ve büyük ölçekli mal kayıplarına neden olabilmektedir (Fotoğraf 4.14). Örneğin 2008 yılında Güneydoğu Asya’da etkili olan ve daha çok Myanmar’ı etkileyen Nargis Kasırgası sonrasında binlerce kişi yaşamını yitirmiştir. Bu kasırga sonucunda tarım ürünleri yok olmuş, çok sayıda insan susuz, yiyeceksiz ve elektriksiz kalmıştır. ABD’de meydana gelen Katrina Kasırgası sonrasında 1.836 kişi yaşamını yitirmiş, 84 milyar Amerikan dolarlık hasar belirlenmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 213 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!