Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 211 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 211 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 211 Cevapları Yıldırım Yayınları

Bazı akarsularda sıklıkla taşkınlar gerçekleşmektedir. Amazon, Kongo, Mississippi, Sarıırmak, Gökırmak ve Ganj Nehirleri zaman zaman taşkınların gerçekleştiği akarsulardır. Hindistan, Çin, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Filipinler, Vietnam, Japonya, Brezilya, Peru ve ABD su baskınlarından en çok etkilenen ülkelerdir (Harita 4.4). Örneğin 1931’de Çin’de 2.500.000’den fazla kişi, 1971’de Vietnam’da 100.000 kişi, 1999’da Venezuela’da 20.000’den fazla kişi, 2013’te Hindistan’da 6.000 kişi su baskınlarından dolayı yaşamını yitirmiştir. Su baskınları, çanak şeklindeki yerlerde ve akarsu yatağının fazla derin olmadığı alanlarda daha etkili olmaktadır. Dere yataklarının çeşitli materyallerle doldurulması su baskınlarına neden olabilmektedir. Taşkın alanlarına yerleşim birimi kurulması ise su baskınlarında can ve mal kayıplarının artmasına neden olmaktadır.

Hindistan’da Sel Felaketi: 20 Ölü

05.07.2017

Hindistan’ın kuzeydoğusunda şiddetli muson yağmurlarının yol açtığı selde en az 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Assam eyaleti Afet Yönetim Merkezi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kuzeydoğu bölgelerinde etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı sel ve toprak kaymasında en az 20 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Eyaletin çeşitli bölgelerinden yaklaşık 400 bin kişinin tahliye edildiği duyuruldu. Her yıl haziran-eylül döneminde Hindistan’ın birçok bölgesinde muson yağmurları etkili oluyor. Muson mevsiminde şiddetli yağışların neden olduğu sel ve heyelanlarda her yıl çok sayıda kişi hayatını kaybediyor.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 211 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap