Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 210 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 210 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 210 Cevapları Yıldırım Yayınları

Heyelan

Heyelanlar eğimin fazla olduğu yerlerde meydana gelmektedir. Bu nedenle yeryüzündeki dağlık ve engebeli alanlar, heyelanın en çok görüldüğü yerlerdir. Kuzey Amerika’daki Kayalık Dağlar, Güney Amerika’da And Dağları ve Himalayalar heyelanların en çok görüldüğü yerlerdir (Harita 4.3). Çin, Kolombiya, Venezuela ve ABD heyelanların sıklıkla görüldüğü ülkelerdir. Örneğin 1985 yılında Kolombiya’da meydana gelen heyelan sonucu 23 bin kişi, 1990 yılında Venezuela’da gerçekleşen heyelanda ise 30 bin kişi yaşamını yitirmiştir.

Çin’de Heyelan Bir Köyü Yok Etti: 141 Kişi Toprak Altında

24.06.2017

Çin’in güneybatısındaki Siçuan eyaletinde meydana gelen toprak kaymasında köydeki 46 ev ve 141 kişinin toprak altında kaldığı belirtildi. Köyün yamacında bulunduğu dağdan düşen kayalar ve toprak kütlesinin bölgedeki bir nehrin 2 kilometrelik kesimini tıkadığı ve kara yolunun 1,6 kilometrelik bölümünü yok ettiği kaydedildi. Yetkililer heyelan nedeniyle dağdan yaklaşık 3 milyon metreküp kaya ve toprak kaydığını tahmin ediyor. Söz konusu rakam, bin olimpik yüzme havuzuna denk geliyor.

Su Baskınları

Yeryüzünde su baskınları genellikle fazla yağış alan yerlerde yaşanmaktadır. Muson ve savan iklim bölgelerinde su baskınları sıklıkla yaz döneminde yaşanırken Akdeniz iklim bölgesinde su baskınları daha çok kış döneminde gerçekleşmektedir. Karasal iklim bölgelerinde su baskınlarına daha çok kar erimelerinin gerçekleştiği ve yağışların arttığı ilkbahar mevsiminde rastlanmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 210 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap