Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 209 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 209 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 209 Cevapları Yıldırım Yayınları

Tsunami

Tsunamilere, deniz tabanında depremlerin ve volkanik olayların sık görüldüğü yerlerde daha çok rastlanmaktadır. Bu nedenle Büyük Okyanus kıyıları ile Hint Okyanusu kıyılarında tsunamiler daha çok görülmektedir. Atlas Okyanusu ile Akdeniz kıyıları da tsunamilerin görülebileceği yerlerdir (Harita 4.2). Tsunamilerin başlıca etkisi çarptığı yüzeyde meydana getirdiği hasardır. Kıyılarda su baskınlarına neden olan tsunamiler, büyük ölçekli can ve mal kayıplarına neden olabilmektedir. Örneğin 2011 yılında Japonya kıyılarında meydana gelen tsunami çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine ve mal kayıplarına neden olmuştur. Yüksekliği 30 metreyi aşan dalgalar, saatte 500 km hızla hareket ederek Hawaii Adalarına ulaşmıştır.

EN BÜYÜK 4 TSUNAMİ

Okuma Metni

Japonya’da yer alan ve 1972 yılında faaliyete geçen Unzen Dağı, boyu 100 metreye ulaşan tsunamilerin oluşmasına neden olmuştur. (1958) Lituya Körfezi, Alaska, ABD: 9 Temmuz 1958 gecesinde Alaska Panhandle Fairweather (Penhendıl Feirvedır) fay hattı boyunca oluşan deprem sonucu meydana gelen yer kaymasında su, 914 metre yüksekten düşerek toplam 524 metre boyunda tsunami dalgalarının oluşmasına sebep oldu. Bu dalgalar tarihte görülmüş en yüksek tsunamilerdi. (1963) Vajont Barajı, İtalya: 9 Ekim 1963 tarihinde İtalya’da Vajont Barajı yakınlarında meydana gelen güçlü depremde barajın içindeki sular tıpkı kâsede gibi çalkalanıp 250 metre boyutlarında dalgaların oluşmasına sebep oldu. (1980) Spirit Gölü, Washington (Vaşington), ABD:18 Mayıs 1980 tarihinde Spirit Gölü yakınındaki Helens Dağı’nda magma baskısı sonucunda oluşan volkanik patlama sonrasında gölde 250 metreyi aşan dalgalar oluştu.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 209 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap