Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 204 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 204 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 204 Cevapları Yıldırım Yayınları

Orman Yangınları

Ormandaki ağaç ve orman altı bitki örtüsü ile ormanda yaşayan diğer canlıların yanmasına orman yangını (Fotoğraf 4.10) denir. Bu tür olaylar insanların etkisiyle meydana gelebildiği gibi volkanik olaylar, yıldırım düşmesi ve aşırı sıcaklar gibi doğal nedenlerle de gerçekleşebilmektedir.

Orman yangınlarının bir kısmı dikkatsizlik sonucu gerçekleşmektedir. Orman alanlarında ya da yakınlarında anız yakılması, söndürmeden bırakılan piknik ateşleri, sönmemiş sigaraların ve kibritlerin ormanlık alanlara atılması orman yangınlarına neden olabilmektedir. Arı kovanlarının tütsülenmesinde kullanılan ateş, orman alanında çöplerin yakılması, kireç ve kömür ocaklarının yakılması, elektrik trafolarında meydana gelen kazalar, elektrik tellerinin kopması, orman alanına cam parçalarının atılması vb. olaylar da orman yangınlarının nedenlerindendir. Orman yangınlarının bir kısmı tarım ve yerleşim alanı açmak için insanlar tarafından kasıtlı olarak çıkarılmaktadır. Kuraklık ve aşırı sıcaklar orman yangınlarının çıkmasında etkili olan faktörlerdendir. Bu nedenle yeryüzünde orman yangınlarının büyük bir kısmına kurak ve sıcak mevsimde rastlanmaktadır.

Erozyon

Toprak örtüsünün dış kuvvetler tarafından taşınmasına erozyon denir (Fotoğraf 4.11). Erozyon; doğal ve hızlandırılmış erozyon ya da toprak erozyonu olmak üzere ikiye ayrılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 204 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap