Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 54

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 54

Mercanlar, tropikal bölgedeki deniz ve okyanuslarda koloniler hâlinde yaşayan canlılardır. Mercanların kalkerli iskeletlerinin ve diğer malzemelerin yığılmasıyla oluşan setlere resif denir. Kıyı boyunca veya adaların çevresinde mercan resiflerinin birikmesiyle oluşan kıyı tipidir (Görsel 1.62). Endonezya, Filipinler ve Avustralya kıyılarında görülür.

Buzul etkisiyle şekillenmiş, yükseltisi az arazilerin deniz altında kalmasıyla oluşan hörgüç kaya, drumlin ve moren setlerinin adalara dönüştüğü çok girintili kıyı tipidir (Görsel 1.63). İsveç ve Finlandiya kıyılarında yaygın görülür.

Buzul çağında oluşmuş derin buzul vadilerinin buzulların erimesi ve denizin yükselmesi ile sular altında kalmasıyla oluşmuş kıyı tipidir (Görsel 1.64). Denizin kara içine çok uzun mesafeler boyunca sokulduğu dik yamaçlı eski buzul vadilerine fiyort denir. Bu kıyı tipine Norveç, İzlanda, Grönland Adası ve Güney Şili gibi kutuplara yakın bölgelerde rastlanır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 54 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!